Prantsuse valitsuse sõnul oleks vastuvõetamatu, kui Prantsuse ravimihiid Sanofi tooks koroonaviiruse vaktsiini selle väljatöötamise korral esmajoones USA turule.

Pariis nimetas sellist käitumist “vastuvõetamatuks” kriisis, kus üle maailma on koroonaviiruse tagajärjel surnud pea 300 000 inimest.

Vastuolu algatas Sanofi tegevjuht Paul Hudson, öeldes, et esimese saadetise saavad USA patsiendid, sest nende valitsus aitas vaktsiiniuuringute rahastamisel.

“USA valitsusel on õigus kõige suuremale eeltellimusele, sest ta investeeris riskantsesse ettevõtmisesse,” ütles Hudson Bloomberg Newsi kolmapäeva õhtul avaldatud intervjuus. Hudson on Briti kodanik, kes möödunud aastal ettevõtte juhtimise üle võttis.

“Nii saab see olema, sest nemad investeerisid oma elanikkonna kaitsmisesse ja majanduse käivitamisse,” ütles ta. “Tegin Euroopas kampaaniat, et öelda, et esimesena saab vaktsiini USA.”

Need kommentaarid vallandasid ametnike ja tervishoiuekspertide raevukad reaktsioonid, kes märkisid, et Pariisis asuv rahvusvaheline ravimihiid on viimastel aastatel saanud Prantsuse valitsuselt miljardeid eurosid teadus- ja arendustegevuseks.

“Meie jaoks oleks vastuvõetamatu, kui rahalistel põhjustel oleks mingil riigil sellele privilegeeritud ligipääs,” ütles Pannier-Runacher neljapäeval Sud Radiole.

Ka vabaühendused mõistsid Sanofi tegevuse hukka, süüdistades ettevõtet väljapressimise katsetes, et saada Prantsusmaa käest lisaraha ning käivitades suurriikide vahelise võidujooksu selles osas, kes suudab esimesena oma rahva immuniseerida, võimalik, et vaesemate riikide arvelt.

“See näitab, et peame koheselt kehtestama üleilmsed reeglid tulevase ravi osas, mis tagavad, et uuringuid ja ravi ei patenteerita ning jagatakse kõikide riikide vahel õiglaselt,” ütles oma pressiteates vabaühenduse Oxfam Prantsuse haru, nimetades Sanofi plaani “lihtsalt skandaalseks.”

Umbes 140 endist ja praegust valitsusjuhti ja tervishoiueksperti kutsusid neljapäeval ametnikke üles tagama selle, et vaktsiin oleks kättesaadav “tasuta, kõigile inimestele kõikides riikides.”

“Praegu pole aeg, kus võiks jõukate korporatsioonide ja valitsuste huve tuua ettepoole üldisest vajadusest päästa elusid,” ütlevad allakirjutanud enne Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) järgmisel nädalal toimuvat aastakoosolekut.

“Juurdepääs vaktsiinidele ja ravile kui avalikele hüvedele on kogu inimkonna huvides.”

Sanofi Prantsuse haru juht Olivier Bogillot püüdis oma ülemuse neljapäevaseid kommentaare mahendada, öeldes, et “eesmärgiks on muuta vaktsiin kättesaadavaks samaaegselt nii USA-le, Prantsusmaale kui ka Euroopale.”

Kuid see on võimalik vaid siis, kui “Eurooplased töötavad sama kiiresti kui ameeriklased,” ütles Bogillot telekanalile BFM, lisades, et USA valitsus lubas kulutada “mitusada miljonit eurot.”

“Ameeriklased olid praegu tõhusad. Ka EL peab olema täpselt sama tõhus, et saaksime selle vaktsiini kiiresti valmis,” ütles ta.

Aprillis pani Sanofi vaktsiini valmistamisel seljad kokku Briti ravimihiiu GlaxoSmithKline’iga, kuid uuringud pole veel alanud ning igasugune tõhus ravi on kättesaadav kõige varem alles järgmise aasta lõpu poole.

Projekti rahastab osaliselt USA tervishoiuministeeriumi allasutus, Biomeditsiinilise teadus- ja arendustegevuse keskus (BARDA).

See on üks kümnetest töös olevatest vaktsiini leidmise projektidest, et võidelda möödunud aasta detsembris Hiinast alguse saanud koroonaviiruse puhanguga.

Sel kuul alustas Euroopa Liit globaalset kampaaniat, et koguda koroonaviiruse vaktsiini uuringuteks, testimiseks ja raviks kaheksa miljardit dollarit. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) andis algatusele oma heakskiidu.

Kuid Washington keeldus osalemast, mis võib tähendada ürituse luhtumist.

USA president Donald Trump teatas, et ei jätka WHO rahastamist, keda ta süüdistab liiga hilises reageerimises COVID-19 ohtudele ning valesti tegutsemisel viirusepuhangu kontrolli alla saamisel.

Trump lausus sel kuul: “Oleme veendunud, et saame vaktsiini…selle aasta lõpuks”. See on ennustus, mille tõenäosust enamus tervishoiuekspertidest ei usu.

Euroopa Ravimiamet ütles neljapäeval, et “optimistliku stsenaariumi kohaselt” võib vaktsiin valmida aasta pärast.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi