Vene president Vladimir Putin tegi reedel ettepaneku, et Moskva ja Washington pikendaksid tingimusteta aasta võrra uut START-lepet – kahe riigi viimast suurt tuumarelvastuse vähendamise kokkulepet.

“Mul on ettepanek pikendada praegust kokkulepet igasuguste eeltingimusteta vähemalt aastaks, et saada võimalus sisulisi läbirääkimisi pidada,” ütles Putin julgeolekunõukogu istungil.

Uus strateegilise tuumarelvastuse piiramise leppe START allkirjastati 2010. aasta aprillis, kuid see jõustus 2011. aasta veebruaris. Lepe oli mõeldud kümneks aastaks, pikendamisvõimalusega.

Putin tegi välisminister Sergei Lavrovile ülesandeks formuleerida Venemaa postisioon ja “püüda neilt lähimas tulevikus mingisugunegi sidus vastus saada”.

Pinged uue START-i saatuse ümber on kestnud kuid. Lepe, mis piirab Washingtoni ja Moskva käsutuses olevate tuumalõhkepeade arvu, kaotab kehtivuse 2021. aasta 5. veebruaril.

USA teatas nädala algul, et on jõudnud Venemaaga leppe kehtivuse pikendamises põhimõttelisele kokkuleppele, Moskva aga lükkas kohe USA tingimused tagasi.

Kuna USA presidendivalimisteni on jäänud kolm nädalat ja Donald Trump on arvamusküsitlustes vastaskandidaadist maha jäänud, on valitsus andnud mõista, et toetab START-leppe pikendamist olemsoleval kujul veel mõneks ajaks. 

Putin ütles reedel, et oleks äärmiselt kurb, kui lepe kaotaks kehtivuse, ilma et tema selle asemele oleks tulnud uus samalaadne kokkulepe.

START on suutnud väga edukalt tuumavõidurelvastumist ohjeldada, ütles ta ja lisas, et rahvusvahelist kogukonda ei tohiks jätta “nii fundamentaalse dokumendita”.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi