Serbia president Aleksandar Vučić avas reedel osa Venemaa gaasiprojektist ja kiitis selle tähtsust energia varustuskindluse tagamisel.
403 kilomeetri pikkune ühendus Zaječarist Ida-Serbias Ungari piiril asuva Horgošini on osa laiemast TurkStreami gaasijuhtmest, mis suunab Vene maagaasi Türki ja Ida-Euroopasse.
“Suur päev Serbia jaoks,” kirjutas Vučić Instagramis ja teatas, et kell kuus hommikul voolas gaas Bulgaariast torujuhtme vastselt ehitatud Serbia ossa.
Põhja-Serbias Gospođincis toimunud tseremoonial nimetas president nn. Balkan Streami torujuhet “Serbia tulevikuarengu võtmeks”, mis tagab riigile energia osas stabiilsuse ja julgeoleku.
Venemaa suursaadik Serbias Aleksandr Botsan-Hartšenko kinnitas riiklikule telekanalile RTS, et torujuhe tagab energiajulgeoleku Kesk-Euroopa laiemas regioonis.
TurkStream on Venemaa ja Türgi ühisprojekt, mille abil juhitakse Vene gaas läbi Musta mere.
Eelmise aasta juulis ütles USA välisminister Mike Pompeo, et TurkStream ja Nord Stream 2, mis suunavad Vene gaasi Saksamaale, on “Kremli hoovad, mis laiendavad Euroopa sõltuvust Venemaa energiavarustusest”. Sellega omakorda õõnestatakse Ukrainat.
Donald Trumpi juhitud Ühendriikide administratsioon hurjutas Euroopat korduvalt energiasõltuvuse pärast Venemaast.
2019. aastal kehtestatud USA sanktsioonid puudutasid mõlemat suurprojekti.
Serbia püüdleb Euroopa Liidu liikmesust, kuid on tavapäraselt olnud Venemaa liitlane ja väga sõltuv Vene gaasist.