Süüria valitsusväed vallutasid mässulistelt ja nende liitlastelt strateegilise tähtsusega Maaret al-Numani linna, mis oli olnud vastaste käes seitse aastat.

“Meiel vägedel on õnnestunud viimastel päevadel paljudes külades ja linnades terrorism välja juurida,” ütles sõjaväe pressiesindaja, lisades, et nende linnade seas on ka Maaret al-Numan.

Maaret al-Numan oli 2011. aastal üks esimesi Süüria loodeprovintsi Idlibi linnu, kus puhkes ülestõus Damaskuse valitsuse vastu. Järgmisel aastal vallutasid selle president Bashar al-Assadi võimu vastu võitlevad mässulised.

Linn asub Damaskuse-Aleppo maanteel ja seetõttu on valitsuse sellele ammu hammast ihunud. Süüria režiimil on maanteed M5 hädasti vaja, et üheksa aastat kestnud sõjast laastatud majandusele elu sisse puhuda.

“Sõjaväe eesmärk on taga ajada ja kinni püüda kõik allesjäänud terrorirühmitused, kuni kogu Süüria pind on terrorismist puhastatud,” ütles armee pressiesindaja televisioonis.

Maaret al-Numan on järjekordne linn, mis valitsusvägedel on Idlibis Venemaa toel sel aastal pealetungiga ära võtta.

Umbes kolme miljoni elanikuga Idlibi provintsis on ülekaalus endise Süüria Al-Qaeda haru dižihadistid, kuid oma viimase kantsi pärast peavad lahinguid ka opositsioonivõitlejad.

Kümned tuhanded tsiviilelanikud on põgenenud valitsusvägede pealetungi eest Idlibi provintsi põhjaossa, Türgi piirile lähemale.

Detsembrist alates on Süüria loodeosas sunnitud sõjategevuse eest põgenema 358 000 inimest .

Maaret al-Numanist põhjas on Damaskuse liitlase Venemaa pommirünnakud vallandanud viimastel päevadel uue ümberasumislaine. Vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus andmetel on teedel sadu autosid.

Abiorganisatsioonid hoiatavad, et pealetung süvendab humanitaarkatastroofi.

Valitsusvägede käes on umbes 70 protsenti Süüria territooriumist, kuid nad on tõotanud kogu maa tagasi võtta.

Opositsiooni kätte on jäänud üle poole Idlibi provintsist ning sellega piirnevad alad Aleppo ja Latakia provintsis.

Kolmapäeval oli rinne jõudnud 10 kilomeetri kaugusele Saraqebi linnast, mis on järgmine peatus maanteel M5, ütles vaatluskeskuse juht Rami Abdel Rahman.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi