President Donald Trumpi kandidaat USA kõrgeimasse luureametisse John Ratcliffe kinnitas teisipäeval seadusandjate küsimustele vastates, et ei luba poliitikal mõjutada teavet, mida ta presidendile esitab.

Senaatorid pinnisid Ratcliffe’i ametissekinnitamise istungil teda põhjalikult, arvestades asjaolu, et Trump on suvest saadik vallandanud või sundinud lahkuma seitse kõrget Ühendriikide luureametnikku.

Sunnitud lahkumised on jätnud riikliku luuredirektoraadi (DNI), mis teostab järelevalvet USA 16 luureteenistuse üle, ainsagi senati kinnitatud juhita ajal, mil riik on silmitsi COVD-19 pandeemiaga, Iraanist ja Põhja-Koreast lähtuvate ohtudega, Venemaa desinformatsioonikampaaniaga valimiste eel ning aina jõulisemat konkurentsi pakkuva Hiinaga.

Segadus on süvendanud spekulatsioone, et president püüab seada riigi luureaparaadi etteotsa endale kuulekaid inimesi.

Senaatorid küsimused peegeldasid seda skepsist: “Kas te edastate luureandmed Trumpile isegi juhul, kui teate, et president on kategooriliselt eri meelt?”

“Loomulikult,” vastas Ratcliffe.

“Isegi kui seate oma töökoha ohtu?”

“Loomulikult.”

Ratcliffe kinnitas: ” Mitte kellegi vaated …. ei mõjuta kunagi seda, milliseid luureandmeid ma edastan. Mitte iial.”

Järgnes veel hulk küsimusi, millele Ratcliffe’il oli üks vastus: “Ei.”

“Ma saan olema täiesti apoliitiline riikliku luure direktor,” lausus vabariiklasest esindajatekoja liige, lisades, et on olnud apoliitilises prokuröriametis, kus hoidis mõlemad erakonnad oma otsustes eemal.

Ratcliffe’i kriitikuid see ei veena ning nad muretsevad, et ta on Trumpile tänu võlgu. Nad juhivad tähelepanu, et nii Venemaa-juurdluse kui tagandamisprotsessi ajal kaitses ta tuliselt presidenti. Väidetakse ka, et tal ei ole piisavalt luurealaseid kogemusi selleks tööks.

Enne kongressi valimist oli Ratcliffe Texase osariigis asuva Heathi linna meer ning Texase idaringkonna julgeolekujuht ja hiljem samas föderaalprokurör.

Trump nimetas USA luurekogukonnas töötamise kogemuseta Ratcliffe’i esmalt ametisse üheksa kuud tagasi, kuid siis ta taandus, kui tema pädevus kahtluse alla seati. Veebruaris nimetas president Ratcliffe’i ootamatult uuesti sellesse ametisse, kuid tema ametissekinnitamine ei ole endiselt kindel.

Kui senat kiidab Ratcliffe´i kandidatuuri siiski heaks, siis vahetab ta välja ajutiselt DNI juhi kohuseid täitva USA suursaadiku Saksamaal Richard Grenelli.

“Jeesus. Temast saab DNI juht,” kirjutas Twitteris endine Luure Keskagentuuri (CIA) ja Riikliku Julgeolekuameti (NSA) endine direktor Mike Hayden.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi