ÜRO lasteagentuur teatas teisipäeval, et umbes 46 miljonit inimest, nende seas 19 miljonit last, põgenesid eelmisel aastal vägivalla ja konfliktide eest kodumaalt lahkumata ja veel miljonid tegid seda mitmesuguste hädade tõttu.

UNICEF-i raport ütleb, et järsk tõus on konfliktide ja vägivalla tõttu riigisiseselt ümberasustatud inimeste osas – 25 miljonilt kümme aastat tagasi 40 miljonile viimase viie aasta jooksul. Lisaks olid enam kui 40 protsenti möödunud aastal ümberasustatutest alla 18-aastased.

“Miljonid ümberasustatud lapsed on korraliku hoolitsuse ja kaitseta,” ütles UNICEF-i tegevjuht Henrietta Fore avalduses. “Kriisi puhkemisel, nagu COVID-19 pandeemia puhul, on need lapsed eriti kaitsetud.”

Raporti järgi loendati 2019. aastal peaaegu 33 miljonit uut ümberasustamist, millest umbes 25 miljonit oli looduskatastroofide ning 8,5 miljonit konfliktide ja vägivalla tõttu. Nende seas on kaksteist miljonit last, kellest 3,8 miljonit on kannatanud konfliktide ja vägivalla pärast ning 8,2 miljonit õnnetuste tagajärjel, mis on peamiselt ilmastikust tingitud nagu üleujutused, tormid jne.

UNICEF-i sõnul muudab koroonaviiruse pandeemia ümberasustatud laste ja perede olukorra sel aastal veel hullemaks.

Raport “Kodus kadunud” (Lost at Home) ütleb, et ümberasustatud lastel puudub ligipääs olulistele teenustele ning neid seiravad pidevad ohud nagu vägivald, ekspluateerimine, kuritarvitamine, inimkaubandus, lapstööjõu kasutamine ja lapsabielud ning perekondadest lahutamine.

Raport kutsub strateegilistele investeeringutele ning ootab probleemidega tegelemisel ühiseid jõupingutusi valitsustelt, kodanikuühiskonnalt, erasektorilt, humanitaarabi organisatsioonidelt ning lastelt endilt.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi