Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) hoiatas esmaspäeval kasvava lõhe eest vaktsiinide arvus, mis on jaotatud jõukatele riikidele ja vaesematele riikidele läbi COVAX-i programmi.

“Lõhe vaktsiinide arvus, mis on manustatud rikastes riikides, ja arvus, mis on manustatud läbi COVAX-i programmi kasvab iga päevaga,” ütles ÜRO terviseagentuuri juht Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Vaktsiinide ebavõrdne jaotus ei ole ainult moraalne ülekohus, see töötab majanduslikult ja epidemioloogiliselt enda eesmärkidele vastu,” lisas Tedros Araabia Ühendemiraatide korraldatud virtuaalkonverentsil.

“Kuniks viiruse levik kusagil jätkub, jätkavad inimesed suremist, kaubandus ja reisimine jäävad häirituks ja majanduse taastumine lükkub veelgi edasi.”

Hiljuti kritiseeris ka ÜRO peasekretär António Guterres riike koroonavaktsiinide varumise eest, selmet jagada neid pandeemia lõpetamiseks teistega.

Maailmas on tehtud üle 510 miljoni koroonaviiruse kaitsesüsti.

Tedros oli teinud üleskutse alustada aasta esimese saja päeva jooksul immuniseerimist kõigis maailma riikides, kuid selle tähtaja lähenedes pole 36 riigis veel ühtki doosi manustatud.

Neist riikidest kuusteist peaks esimesed doosid COVAX-i kaudu saama järgmise kahe nädala jooksul, kuid ülejäänud 20 riiki jäävad arvatavasti veel vaktsiinita.

ÜRO lasteagentuur UNICEF tegi esmaspäeval jõukatele riikidele üleskutse tagada vaktsiinide õiglane jaotus ja lisas, et tarnete kindlustamiseks on vaja veel 510 miljonit dollarit.

“Meil on vaja, et vaktsiinitootjad seaksid COVAX-i prioriteediks ja teeksid tööd järelevalveametite heakskiidu nimel, et tagada kiire, õiglane ja taskukohane jaotus. Meil on vaja, et rikkad riigid annetaksid läbi COVAX-i rohkem doose,” ütles UNICEF-i juht Henrietta Fore.

COVAX-i programm pidanuks mai lõpuks tarnima riikidele oma 238 miljonit vaktsiinidoosi, kuid seni on tarnitud vaid 32 miljonit doosi.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi