Valitsus kiitis neljapäeval heaks sanktsioonide kehtestamise seoses olukorraga Valgevenes.

Eelnõu eesmärk on kehtestada rahvusvahelise sanktsiooni seaduse alusel valitsuse sanktsioonina sissesõidukeeld isikute suhtes, kelle kohta on põhjendatud alust arvata, et nad vastutavad valimistulemuste võltsimise, vägivalla või inimõiguste rikkumise eest Valgevenes või on aidanud sellele kaasa.

Vastavalt valitsuse 18. augusti istungil heaks kiidetud ning riigikogu väliskomisjoni ja Euroopa Liidu asjade komisjoni 19. augusti ühisistungil toetatud seisukohtadele Euroopa Liidu Valgevene poliitika kohta ei tunnusta Eesti 9. augustil 2020 toimunud Valgevene presidendivalimiste tulemusi, kuna need ei olnud vabad ega ausad.

Eesti toetab sihitud sanktsioonide kehtestamist vägivalla ja valimiste võltsimise eest vastutavate isikute suhtes. Samas ei tohi sanktsioonid kahjustada Valgevene tavakodanikke.

Sanktsiooni eesmärk on hoida Valgevene valimistulemuste võltsimise, vägivalla või inimõiguste rikkumise eest vastutavad või selles osalenud või sellele kaasa aidanud isikud eemal Eesti territooriumilt.

Valitsus plaanib vastu võtta sanktsiooni kehtestava määruse, konkreetsete isikute nimekirja kehtestab selle jõustumise järel välisminister oma käskkirjaga.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi