Kui Ida-Virumaa ja Tartumaa koroonakolded on kontrolli all, siis koroonaviiruse levik Harjumaal, eriti Tallinnas valmistab terviseametile tõsist peavalu.

Epidemioloogide sõnul nakatunute arv kasvab ning kolmapäeval soovitas terviseamet kõigil eakatel vältida pealinnas rahvarohkeid kohti. Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma sõnul on üheks koroonaviiruse leviku probleemseimaks kohaks saamas pealinn, kus nakatumistase 100 000 elaniku kohta on viimase kahe nädala jooksul tõusnud 15,9-ni. Seejuures on paljud viirusekandjad noored tallinlased vanuses 20–29.

Praegu on Tallinnas kolm suuremat koroonakollet: Ülemiste linnaku ühest ööklubist alguse saanud kolle kaheksa positiivsega, erasaunapeo kolle viie positiivsega ja jalgpalliklubi Nõmme Kalju kolle kaheksa positiivsega. Lisaks on üksikuid juhte nii läinudnädalaselt muusikafestivalilt Tallinn Music Week kui ka restoranidest. Kokku on seoses koroonaviiruse levikuga terviseameti Põhja regionaalosakonna jälgimisel üle 450 inimese, kellest haigestunud on 85.

Ida-Virumaa kolded on kõik seotud ja terviseamet on seal kindlaks teinud peaaegu kõik kontaktsed. See tähendab, et Ida-Viru kolded on piiratud, kuid Tallinna kohta sama öelda ei saa. «See suurendabki Tallinna riski, kuna uued puhangud pole omavahel ühenduses, pärinevad eri kohtadest ning paljud neist kohtadest on teadmata,» selgitas Härma. «Oht Tallinnas puhangute tekkeks on praegu suurem, sest lähikon taktsete arv võib olla suurem, kui me praegu teame,» lisas ta. Teadmata kohas või allikaga nakatunute arv on üle Eesti kahe nädalaga kasvanud kümme protsenti. «Teadmata [nakatunud] tulevad kõik Tallinna ja Harjumaa arvelt,» lausus ameti peadirektori kohusetäitja, lisades, et kõigis teistes maakondades on nakatumiste käik ja ka kõik nakatujatega kokku puutunud inimesed teada.

Praegu on ühe nakatunu kohta keskmiselt kümme lähikontaktset. Terviseameti sõnul on oodata, et nende arv Tallinnas hoogsalt kasvab. «Mida rohkem on meil teadmata lähikontaktseid, seda suurem on meil nakatumiste oht. [Eile] hommikul sain teate epidemioloogidelt, et näiteks Nõmme Kalju koldesse oodatakse nakatujaid veel juurde,» lisas Härma. «Kindlasti ja veel eriti Tallinna noortel tasub võtta tõsiselt 14-päevast eneseisolatsiooni järgimist, kui ollakse lähikontaktne,» toonitas Härma, kelle sõnul on see väga tähtis haiguse leviku piiramisel.

Terviseamet on pidanud rikkumiste ärahoidmiseks kaasama ka politsei. «Inimene ei vasta kõnele ja siis on politsei otsinud need inimesed üles,» selgitas Härma, lisades, et ameti Põhja regionaalosakond on mures, kuna nad jälgivad rohkem kui 450 inimest.

Härma sõnul kasvab nende noorte hulk, kes ei võta koroonaviirust tõsiselt. «Kui me üritame liikuda ühiskonnas selles suunas, et võimalikult paljudele võimaldada üritustel osalemist, liikumist, siis seda saab saavutada vaid sellega, et kõik kontaktsed püsiksid eneseisolatsioonis ja ka järgiksid seda,» toonitas Härma, kelle sõnul ei saa kokkuleppe mitte toimimisel seda lubada ka neile, kes pole nakatunud ega kontaktsed. «Kõik algab meist endist. Kui me seda järgime, siis saame hoida olukorda kontrolli all,» ütles Härma, kelle sõnul tuleks olla väga tähelepanelik.

«Eelkõige vanemaealised riskirühmad võiksid vältida väga rahvarohkeid kohti, kus on suurem risk praegu haigust saada, ja mõelda oma käigud läbi,» lisas Härma.

Sotsiaalminister Tanel Kiik Keskerakonnast ütles, et kui Tallinna olukorda ei suudeta kontrolli alla saada, siis kaalutakse uusi alkoholimüügipiiranguid. «Vaadatakse üle välismaalt saabujate eneseisolatsioon, kuna on olukordi, kus inimene, saabudes kõrge nakkusmääraga riigist, läheb kohe peole või kellelegi külla,» lausus Kiik, kelle sõnul vaadatakse üle ka maskide kandmise soovitus, ja ei saa välistada, et soovitus muudetakse ühel hetkel kohustuseks.

«Hästi oluline on iga inimese enda vastutustundlik käitumine. Lisaks võiksid inimesed alla laadida Hoia rakenduse, et anda oma panus lähikontaktsete kiirele tuvastamisele,» lisas Kiik.

Härma sõnul aitaks telefonirakenduse allalaadimine ka terviseameti epidemiolooge. Ka palus sotsiaalminister kõigil ürituste korraldajatel suhtuda olukorda tõsiselt ja arvestada sellega, et igast üritusest võib saada uus nakkuskolle.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi