Euroopa Ravimiamet (EMA) koguneb 29. detsembril, et otsustada, kas piisav hulk tõendeid räägib Pfizeri ja BioNTechi koroonavaktsiini ohutuse ja efektiivsuse kasuks, nii et sellele võib anda kasutusloa.

Saksa ravimifirma BioNTech ja tema USA partner Pfizer teatasid teisipäeval, et taotlevad oma koroonavaktsiinile EMA heakskiitu.

Ravimiamet kinnitas, et on saanud mõlemalt vaktsiinitootjalt taotluse eksperimentaalvaktsiini müügiloa saamiseks.

Kui esitatud andmed lubavad vaktsiini kvaliteedi, ohutuse ja efektiivsuse üle otsustada, tehakse otsus hiljemalt 29. detsembri erakorralisel koosolekul, ütles EMA.

Ravimiamet lisas, et USA biotehnoloogiafirma Moderna eksperimentaalse koroonavaktsiini kohta langetatakse otsus hiljemalt 12. jaanuaril.

Ravimiamet on alustanud Moderna vaktsiinikandidaadi eelhindamist ning uurib nüüd, kui hästi kutsub see esile immuunvastuse ja kas see on Euroopas laialdaseks kasutamiseks ohutu.

Kui andmeid on piisavalt, et otsustada vaktsiinikandidaadi kvaliteedi, ohutuse ja efektiivsuse üle, võidakse see 12. jaanuariks kavandatud kohtumisel heaks kiita, ütles ravimiamet.

Mõlema vaktsiini kohta novembris avaldatud kliiniliste katsetuste andmed näitavad, et need on ohutud ja 95 protsendi ulatuses tõhusad.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja Stefan de Keersmaecker ütles ajakirjanikele, et kui EMA vaktsiinid heaks kiidab, tuleb Brüsseli luba väga kiiresti, tõenäoliselt juba mõne päeva jooksul.

Ehkki mõlemat vaktsiini hinnatakse kiirendatud korras, mida tuntakse “eelhindamisena”, osutab vajalike sammude ajakava, et parimal juhul saavad esimesed eurooplased vaktsiinisüsti veel enne aasta lõppu.

BioNTech/Pfizer ja Moderna on esitanud oma koroonavaktsiinile loa saamiseks taotluse ka USA-s, kus vaktsineerimine võib käima minna juba detsembri keskel.

Ka Suurbritannia, kes tänu Brexitile ei pea enam EMA luba ootama, on asunud BioNTech/Pfizeri vaktsiini kiirendatud korras heaks kiitma.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi