Kodanikualgatusena käivitub augusti keskpaigas Tallinnas uudne projekt, mis toob aiaomanikelt üle jäävad õunad linlastele tasuta kätte – nii tekivad pealinnas Õunastopi peatused, kus linlased saavad tasuta õunu kaasa võtta.

Projekti raames saavad aiaomanikud kindlatesse asukohtadesse ehk Õunastopi peatustesse viia üleliigsed õunad ja teisalt saavad kõik huvilised kodumaiseid õunu kaasa võtta. Õunastopi peatused asuvad lasteaedade ning rahvarohkemate kohtade vahetus läheduses selleks, et saaks mugavalt lapsele või perele kodumaist puuvilja koju kaasa võtta. Esimesed õunastopi peatused asuvad Lasnamäel, Mustamäel, Põhja-Tallinnas ja Kesklinnas. Peatused avatakse järk-järgult alates augustikuu keskpaigast.

Projekti algataja ja eestvedaja Marika Juusu sõnul tärkas idee eelmisel aastal, kui ta ei osanud üleliigsete õuntega midagi peale hakata. „Vaatamata sellele, et meie peres on neli õunasööjat mudilast, keetsime õunu mahlaks ja moosiks, läks ikka iga nädal õunapuude all hulk õunu raisku,“ meenutas Juusu. „Suur oli meie rõõm, kui mulle tuli pealinnast külla sõbranna, kes viis suure kotitäie mahlakaid õunu Lasnamäele ühele neljalapselisele perele, kellel kodumaiseid õunu ei olnud. See ajendaski otsima püsilahendust, kuidas aiaomanikud saaksid linnarahvale kinkida õunad, mis muidu kompostihunnikusse rändaksid.“

Tallinna abilinnapea Betina Beškina tunnustab sellist heategevuslikku ja tervislikku eluviisi õhutavat kodanikualgatust. „Õunastopi projekt kätkeb mitut positiivset aspekti – ühelt poolt aitab see aiaomanikel vabaneda üleliigsetest õuntest, teisalt saavad maitseelamuse need, kel ei ole võimalus koduaiast õunu võtta ning kõige trooniks on tegemist tervisliku toiduga,“ sõnas Beškina. „Peagi eesootavale sügisele-talvele mõeldes vajame hädasti kõiki vajalikke toitaineid ja vitamiine. Rõõm on tõdeda, et Eestis on aktiivseid kodanikke, kes omal algatusel nii toreda projektiga välja tulevad. See näitab, et me elame üksteisest hoolivas ühiskonnas.“

Algatusega on kaasa tulnud ka Omniva, kes aitab kindlatest piirkondadest puuviljad Õunastop peatustesse kohale toimetada, ja Pakendikeskus varustab peatused vajalike kastidega. Õunastop peatuste kastid valmistab Pirrukastid OÜ ja kaanetab ilmastikukindla vineeriga EstinWood OÜ. Aiaomanikud, kel on õunu üleliia, saavad puuviljad Õunastopi peatustesse ise kohale viia, ent Tallinna lähiümbrusesse saab tellida ka tasuta Omniva kulleri, kes õunad kodust ära viib.

„Kuna tänavu on tegemist katseprojektiga, siis saavad tasuta Omnvia kullerit tellida vaid Viimsi, Maardu, Loo, Jüri, Laagri ja Harku piirkonna elanikud. Selleks, et saada kuller koju või kodu lähedale, palutakse eelnevalt kindlasti registreerida. Siinkohal kutsume inimesi üles seda projekti ka Hooandjas toetama, et värsked õunad linnarahvani jõuaksid,“ täpsustas Juusu.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi