Riigi innovatsiooniprogramm Accelerate Estonia arendas välja rahvusvahelise kaubavedude digitaalse platvormi, mis ühendab eCMR teenuse pakkujaid nii Eestis kui ka välismaal.

Platvorm muudab transpordiga seotud teabe elektrooniliselt ja reaalajas kättesaadavaks kõigile tarneahelas osalejatele. Digitaalne kaubaveo lahendus (eCMR) aitab Eesti logistikasektoril koos tootmise ja jaekaubanduse tegevusaladega hoida aastas kokku üle miljardi euro, teatas Accelerate Estonia.

Accelerate Estonia idee autor ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) majandusarengu asekantsleri Viljar Lubi hinnangul avaldab eCMR lahendus mõju mitmetele valdkondadele.

“Euroopa Komisjoni uuringud näitavad, et umbes 99 protsenti piiriülestest kaubaveost toimub jätkuvalt vähemalt ühes etapis paberil. See aga tähendab, et logistikasektori arenguid koormab bürokraatia ajal, mil rahvusvaheline kaubandus kiiresti areneb näiteks tänu e-kaubanduse kasvule,” sõnas Lubi. 

“Paberil põhinev kaubavahetus on ressursikulukas nii avalikule sektorile kui ka ettevõtjatele,” märkis Lubi. Ta ütles, et ühe kaubaveoga seonduva dokumendi administratiivkulu on ligikaudu 11 eurot, mis on üle kümne korra kallim kui dokumendi digitaalne versioon.

“Arvestades, et ühes aastas toodetakse ligikaudu 400 miljonit kaubaveoga seonduvat dokumenti nagu saatelehed, transiidi-, ekspordi- ja impordideklaratsioonid, räägime siinkohal väga suurtest summadest, mis valdkonna digitaliseerumisel vabaneks ning mida saaks suunata efektiivsemalt sektori terviklikuks arenguks,” lisas asekantsler.

Rahvusvahelise kaubavedude digitaliseerimise projektijuhi Heiti Meringu hinnangul on eCMR lahenduse kasutamisele võtmisest ettevõtjatel ja riigisektoril ainult võita.

“Digitaalne veotee võimaldab riigil koguda andmeid, mille abil paremini planeerida ja suunata investeeringuid logistikavaldkonna arengute juhtimisel. Nii kogutakse andmeid automaatselt, vabastades samal ajal ettevõtja kohustusest koostada ja esitada oma tegevuse kohta statistilisi andmeid. Need on lihtsalt juba automaatselt tehtud,” ütles Mering.

Ta lisas, et samuti toob digitaalne kaubavedu kaasa ligikaudu 30–40-protsendise efektiivsuse tõusu administratiivkulude optimeerimise arvelt. Arvestades näiteks Eesti kaubavedude mahtu, tähendab see Meringi sõnul ligikaudu 1 miljardi euro suurust võitu ühes aastas.

Euroopa Liit (EL) valmistab ette määrust, mis soodustab digitaalsele rahvusvahelisele kaubaveole üleminekut. “Määrus on oma ettevalmistuse viimases etapis ning õige pea võetakse see vastu. Sellegi poolest võtab EL liikmesriikide üleminek ühtsele digitaalsele platvormile veel kõvasti aega. Nii võime rääkida, et järgmise viie aasta jooksul toimuvad rahvusvahelises kaubaveos väga ulatuslikud ning kiired arengud,” ütles Mering.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi