Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Suti sõnul on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusest (EAS) kolmes voorus toetust saanud 4570 ettevõtjat kogusummas 43,6 miljonit eurot.

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon sai esmaspäevasel istungil ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutilt ülevaate EAS-i ja Kredexi poolt kriisis kõige enam kannatada saanud valdkondadele toetusteks mõeldud rahade jaotamisest.

Suti sõnul on kõige suuremad toetust saanud sektorid turismivaldkonnas olnud majutusettevõtted, toitlustusettevõtted ja reisiettevõtjad, ent ka väiksemad allsektorid – turismiatraktsioonid, turismiteenuste pakkujad, konverentside korraldajad ja liiniveod. Minister tõi välja, et eraldi meede oli EAS-il ka vanalinna toitlustusettevõtetele ning käsitöö- ja suveniirimüüjatele.

“Tihtipeale on küsimus ka selles, kuidas on need toetussummad jaotunud – suured versus väikesed. Summade jagunemine ettevõtete suuruse järgi näitab, et ligi 80 protsenti on läinud mikro- ja väikeettevõtetele. Mis on ka ootuspärane, kuna see sektor on paljudest ettevõtetest koosnev ja väikeettevõtlusel on seal väga oluline roll täita,” märkis minister.

47 protsenti toetussummadest on jagunenud mikroettevõtetele, 33 protsenti väikeettevõtetele, 10 protsenti keskmise suurusega ettevõtetele ning 10 protseni suurtele ettevõtetele. Keskmine toetussumma ettevõtte kohta oli 22 114 eurot.

Esmaspäeval avas EAS ka neljanda, 44 miljoni euro suuruse kriisitoetuse taotlusvooru, millest 25 miljonit eurot eraldab riik turismisektorile ning 19 miljonit eurot jaekaubandussektorile. 

Kredex andis 2020. aastal välja 144 erakorralist otselaenu lepingut summas 40,7 miljonit eurot. Samamoodi andis Kredex 292 erakorraliste laenukäenduste lepingut laenusummas 111,4 miljonit ja käendusi summas 56,6 miljonit. Lisaks toetati viit riiklikult oluliste projektide laenulepingut summas 194,4 miljonit.

“Raha kasutus on olnud oluliselt väiksem kui oli 2020. aasta lisaeelarves hinnatud. Peamine põhjus on seotud majanduse üldisel paremal tervisel võrreldes prognoosituga – väljaspool turismisektorit on majandusel tegelikult läinud päris hästi,” ütles Sutt.

2021. aastal on Kredexi erakorraliste laenukäenduste ja käibelaenude eelarve suuruses 180 miljonit eurot. Suti sõnul prognoosib Kredex, et juuni lõpuks kasutatakse sellest ära ligi 30 miljonit eurot.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi