Tallink Grupp avaldas neljapäeval börsile 2020. aasta esimese kvartali finantstulemused, mis on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes koroonaviirusest tingitud kriisi tagajärjel halvenenud.

Grupi auditeerimata konsolideeritud käive ulatus esimeses kvartalis 154,9 miljoni euroni, mis on 13,4 protsendi võrra vähem kui 2019. aasta esimeses kvartalis ning puhaskahjum suurenes 19.6 protsendi võrra, ulatudes 30,2 miljoni euroni. Grupi auditeerimata kulumieelne ärikasum (EBITDA) selle aasta esimeses kvartalis oli -1,3 miljonit eurot, samas kui see oli 3,8 miljonit eurot 2019. aasta esimeses kvartalis. 

Aasta esimesed kaks kuud seadsid ettevõtte tulemused positiivsele kasvukursile, kui mõlemas kuus veetud reisijate arvud eelmise aasta sama perioodiga võrreldes kasvasid, jaanuaris 12,4 protsendi võrra ja veebruaris kaheksa protsendi võrra. Kuid märtsi keskpaigast, mil Eesti, Läti ja Soome valitsused kuulutasid koroonaviiruse pandeemia tõttu riikides välja eriolukorrad ning riigipiirid suleti, kukkusid kontserni reisijatenumbrid märtsis järsult 59,3 protsendi võrra ning kahanesid aprillis lausa 95,9 protsendi võrra eelmise aastaga võrreldes. 

Kuigi reisijatearvud selle aasta esimeses kvartalis kahanesid, suutis ettevõte kasvatada kontserni laevadel veetud kaubaveoühikute arvu esimese kolme kuu jooksul seitsme protsendi võrra.  Eesti ja Soome ametkondade toetus on olnud määrava tähtsusega kaubaveo tagamisel Põhjamaade ja Baltikumi vahel tänasel keerulisel ajal.  Samas ei kompenseeri veetud kaubaveoühikute arvu kasv kvartalis kaugeltki kogu ülejäänud käibe pea täielikku kadumist kriisi algusest ning sellel pole piisavat positiivset mõju kvartali kogutulemusele. 

Koos reisijatearvuga on märtsi keskpaigast järsult kukkunud ka ettevõtte käive, kuna ettevõtte laevastikust on täna Läänemerel jätkuvalt opereerimas vaid viis laeva ning ka need teostavad täna peamiselt kaubavedusid ettevõtte koduturgude vahel ja ettevõtte neljast hotellist on praegu avatud vaid üks ning seegi nullilähedase täituvusega.  

Ettevõtte peamisteks eesmärkideks praegu on tugev kulude ja rahavoogude kontroll ning ettevõtte jätkusuutlikkuse tagamise eesmärgil toimuvad läbirääkimised erinevate partneritega likviidsuse tagamiseks.  

„Me elame enneolematul ajal. Isegi kahe kuu eest ei osanud me veel ette näha, et märtsi keskpaigas leiame me end maailmas, kus riikide piirid on suletud, terved lennupargid ja laevastikud seisavad globaalselt jõude, inimesed ei saa ainuüksi mitte reisida, vaid ei tohi isegi oma kodust lahkuda, miljonid inimesed on haiged ja sajad tuhanded pole enam meiega. Sellise karmi reaalsusega me aga täna silmitsi seisame,“  ütles Tallink Grupi juhatuse esimees Paavo Nõgene.  

„Selles kontekstis on meie esimese kvartali tulemused positiivsed, kuid need on nii-öelda „vale-positiivsed“ tulemused praegusel kriisiajal. Neid peaks tegelikult vaatama kui kahes erinevas ajas saavutatud tulemusi, vaadeldes eraldi eriolukorra-eelseid ja eriolukorra-järgseid tulemusi, sest tulemuste ja meie tegevuse vahe neil kahel erineval ajal on väga suur. Enne märtsi keskpaika paistis, et meie esimese kvartali tulemused sel aastal tulevad eelmisest aastast paremad, kuid märtsi keskpaigast alates seisame me silmitsi suuremate väljakutsete ja ebakindlusega kui kunagi varem. Kuna praegusel hetkel on endiselt ebaselge, millal see kriis lõpeb ja kuidas me sellest väljume, on meil hetkel väga keeruline ette näha seda, milliseks kujunevad järgmised kuud. Turismisektori tegevused ja tulevik sõltuvad otseselt meie valitsuste otsustest lubada meil taas oma teenuseid pakkuda,“ lausus Nõgene. 

„Loomulikult oleme me viimaste kuude jooksul astunud mitmeid samme selleks, et vähendada käesoleva kriisi mõjusid ning sellest tingitud kahjusid meie ettevõttele. Oleme sisse viinud väga range kulude kontrolli, arutlenud ning saavutanud kokkuleppeid oma partnerite ja tarnijatega olemasolevate lepingute ja kokkulepete osas, oleme teinud tihedat koostööd oma põhiturgude valitsustega toetusmeetmete osas, otsinud ja rakendanud uusi ärilahendusi käibe suurendamiseks, kuid oleme pidanud tegema ka raskeid otsuseid töökohtade osas.  Kõik seni astutud sammud ning sammud, mida plaanime astuda järgnevate kuude jooksul, on tehtud selleks, tagada meie ettevõtte jätkusuutlikkus ning selleks, et säilitada nii palju töökohti, kui vähegi võimalik,“ sõnas Nõgene. 

„Olles nüüd liikumas esimeste positiivsete leevenduste suunas, tegutseme ka meie täna oma tegevuse taastamise kavadega ning teeme ettevalmistusi veelgi tõhusamate ohutusmeetmete rakendamiseks meie laevadel, hotellides, restoranides, kauplustes ja kontorites. Selge on see, et taastame oma teenused järk-järgult ning inimeste kindlustunde taastamiseks tuleb meil jõupingutusi teha üheskoos, koos erinevate sektoritega, koos terve riigiga. Selge on aga juba täna ka see, et meie kliendid on valmis sel suvel merele ja oma naaberriikidesse naasma, juhul kui me anname endast kõik selleks, et meie teenuste keskmes on eelkõige ohutus ja turvalisus,“ lisas Nõgene.  

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi