Listeeriaskandaali sattunud kalatööstus M.V.Wool teatas ettevõtte töötajatele, et alustab 125 töötaja koondamist 14. detsembril. 

Praegu tegeleb suurem osa personalist ettevõtte Harku ja Vihterpalu tehastes süvapuhastusega ning osa on sundpuhkusel, teatas ettevõte.

Peale veterinaar- ja toiduameti (VTA) ettekirjutust, millega amet peatas ettevõtte tegevuse, esitas M.V.Wool töötukassale teate kollektiivsest koondamisest. Seaduses ettenähtud töötajate informeerimise ja konsulteerimise protsess lõpeb 14. detsembril, mil M.V.Wool alustab koondamisega. Ettevõte teeb koostööd töötukassaga ja lubab koondatavatele osutada igasugust toetust.

M.V.Wool jätkab kuni käesoleva nädala lõpuni Harku ja Vihterpalu tehaste süvapuhastust, mis algas peale VTA 25. novembri ettekirjutust ettevõtte tegevuse peatamiseks. Kalatööstus ootab seejuures ametit vahetult pärast süvapuhastust võtma uusi listeeriaproove.

“Käimasolev süvapuhastus ning listeeriaga võitlemise tegevuskava ei anna M.V.Woolile paraku garantiid, et ametnikud lubavad lähiajal ettevõttel tegevust jätkata,” ütles M.V.Wooli nõukogu esimees Meelis Vetevool, kes tunnistas, et ettevõtte ressursid on ammendumas. 

Vetevool lisas, et VTA ülesanne on selgitada, kuidas on nende sammud seotud rahva tervise või toiduohutusega olukorras, kus listeeriabakter on üldlevinud ja esineb kõikjal looduses. “Lõplikult ei saa välistada ettevõtte tegevuse taastamist, aga hetkel me ei tea, kas see toimub käesoleval või järgmisel kuul või üldsegi mitte,” nentis ta.

Tallinna halduskohus rahuldas teisipäeval M.V.Wooli esialgse õiguskaitse taotluse osaliselt. Halduskohus leidis menetlusosaliste seisukohti esialgse õiguskaitse kohaldamise osas analüüsides, et M.V.Wooli suhtes tehtud VTA ettekirjutuse täitmise peatamine täies ulatuses ei ole põhjendatud.

Seega saab M.V.Wool sisseostetud ning ettevõtte laos asuvat kaupa, nagu tooraine ja vahendatav kaup, teatud tingimustel ja VTA kontrolli all välja vedada.

Skandaal kalatööstuse ümber puhkes esmalt kevadel, mil Taani veterinaar- ja toiduamet süüdistas M.V.Wooli tooteid kolm aastat tagasi alanud listerioosipuhangus. Septembri lõpus lahvatas uus skandaal, kui meediaväljaanded kirjutasid, et mullu haigestus Eestis listerioosi 28 inimest, kellest seitse suri. Kuuel haigestunul ja kahel surnul olevat leitud just mainitud puhanguga seotud listeeriabakteri tüvi ST1247.

M.V.Wool viis oktoobris ettevõtte Harku tehases läbi täieliku sterilisatsiooni ning peatas kaheks päevaks tootmise. Novembri keskel teatas VTA aga, et leidis pärast tehase desinfitseerimist võetud proovidest taas listeeriabakteri.

13. novembril esitas kalatööstus VTA-le bakteri väljajuurimiseks tegevuskava, mis nägi muu hulgas ette ajutist tootmise peatamist 2020. aasta alguses põhjalikuks suurpuhastuseks.

VTA teatas möödunud esmaspäeval, et peatab ettevõtte Harku ja Vihterpalu tehase tegevuse. Ettekirjutus hõlmab tootmist, vahendamist, ladustamist, tooraine sissevedu ning tooraine ja kauba väljavedu.

Seejuures märkis VTA, et tegevuse peatamine kehtib, kuni firma on ametile tõendanud, et listeeria puhangutüvi ST1247 on ettevõtte tegevuskohtades elimineeritud.

VTA on seisukohal, et ettevõtte tegevused haiguspuhanguid põhjustanud ST1247 hävitamiseks pole olnud piisavad.

M.V.Wool on seisukohal, et ettevõtte kalatooted on alati vastanud Euroopa Liidus kehtivatele piirnormidele ning on välistatud nende kalatoodete kahjulik mõju inimeste tervisele.

M.V.Wool teenis möödunud aastal 23,4 miljoni euro suuruse käibe juures 437 300 eurot kasumit. Ettevõtte omanikud on 36,59 protsendiga Mati Vetevool, 31,71 protsendiga Moonika Vetevool ning samuti 31,71 protsendiga Meelis Vetevool. 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi