Pärnu maakohus saatis aastateks vangi 20- ja 21-aastase noormehe, kes tegelesid Pärnu tänavatel uimastite müümisega. 

20-aastane mees müüs nii 2018. kui ka 2019. aastal korduvalt erinevatele inimestele, sealhulgas alaealistele nii kanep kui ka sellest tehtud suitsu. Lisaks omastas ta ebaseaduslikult äriühingu raha, kus ise töötas. 21-aastast meest süüdistati selles, et ta andis 2019. ja 2020. aastal korduvalt edasi suures koguses narkootilist ainet mitmele alaealisele. Samuti süüdistati meest selles, et ta kallutas alaealisi alkoholi tarbimisele, pani toime erinevaid vargusi, omastamise ja omavolilise sissetungi.

Pärnu politseijaoskonna juhtivuurija Lennart Pulk rääkis, et kui meeste vargused ja omastamised olid politsei jaoks kiiremini kindlaks tehtavad, siis narkootikumide levitamisega seoses kogus politsei tõendeid pikema perioodi vältel. „Meile laekus mitmetelt inimestelt teavet meeste võimaliku kanepi müügiga tegelemise kohta, aga kogusime infot ka erinevate uurimistoimingute ja jälitustegevusega,“ ütles Pulk. 

Ta lisas, et politsei üks olulisemaid eesmärke narkokuritegevusega võitlemisel on hoida ära keelatud ainete sattumine alaealiste kätte, kes selle tagajärjel halvale teele võivad sattuda. “Usun, et lihtsam on seda ära hoida kui hiljem noori õigele teele tagasi suunata,“ sõnas Pulk.

21-aastasele mehele mõisteti narkootilise ja psühhotroopse aine suures koguses ebaseadusliku käitlemise, narkootilise ja psühhotroopse aine edasiandmise eest nooremale kui kaheksateistaastasele isikule, alaealise alkoholi tarvitamisele kallutamise, varguste, omastamise, omavolilise sissetungi eest seitse aastat, neli kuud ja üheksa päeva vangistust. 20-aastase mehe mõistis kohus süüdi narkootilise aine suures koguses ebaseadusliku aine käitlemises ja omastamises ning liitkaristusena mõistis kohus talle vangistuseks kuus aastat, kaheksa kuud ja 19 päeva.

Mõlemaid mehi on varem karistatud tingimisi vangistusega, mis nüüd uute kuritegude tõttu täitmisele pööratakse. “Karistus kujuneb paljude asjaolude koosmõjus, kuid lihtsustatult võib öelda, et pikemad tingimisi karistused toovad uute kuritegude eest kaasa juba reaalse vangistuse. Lisaks pikeneb vangistus varem määratud tingimisi karistuse võrra veelgi,” selgitas prokurör Teeli Mägi. 

Prokurör Mägi, kaitsja ning 21-aastase süüdimõistetu vahel sõlmitud kokkuleppe järgi pikenes varguste ning narkokuritegude eest mõistetud vangistus varasema tingimisi mõistetud karistuse tõttu aasta ja viie kuu võrra. “Kõige suurema kaaluga rohkem kui seitsme aasta pikkuse vangistuse kujunemisel oli siiski alaealistele narkootikumide üleandmine,” ütles prokurör.

20-aastase mehe enam kui kuue aasta pikkusest vangistusest moodustab varem tingimisi määratud karistus ligi pool.

20-aastase mehe kohtuotsus jõustus märtsis ja 21-aastase mehe kohtuotsus maikuus.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi