Kolmapäeval jõustus Tartu maakohtu otsus, millega mõisteti süüdi Leedust pärit autovaraste kümneliikmelise kamba viis liiget.

Karistused said Audrius Ivanauskas, Valerij Ostaševskij, Viktoras Antanas Gricius, Žydrunas Stašaitis ja Klaidas Pacevičius, kes ligi kahe aasta jooksul ärandasid Eestist 17 autot ning püüdsid siit varastada veel üheksat sõidukit. Jõugu ülejäänud liikmed ootavad kohtuotsust kodumaal.

Grupeeringu haare oli muljet avaldav. Uurijatel õnnestus tuvastada, et aastail 2017-2019 tegeles kamp autovargustega peale Eesti veel mitmes teises Euroopa riigis. Nende peakorter asus Leedus Kaunases.

Grupeeringul oli oma hierarhia ja süsteem. Mehed vanuses 22-45 aastat vahetasid pidevalt saateautodel registreerimisnumbreid, üksteisega suhtlemiseks kasutati ajutisi kõnekaarte, mida tihti vahetati, ööbiti peamiselt autos või kohtades, kus ei olnud ööbimiseks tarvis isikuandmeid kirja panna.

Grupis olid need, kelle ülesanne oli autosid varastada, neid kutsuti brigadirideks. Olid ka autojuhid, saateautode juhid ja need, kelle ülesanne oli varastatud autod maha müüa või lammutada ja varuosad müüa.

Grupeeringul olid autode varastamiseks seadmed, mis aitasid püüda autovõtmete signaale. Vanemate autode puhul rakendasid mehed tihti ka toorest jõudu. Näiteks üritasid nad jõudu kasutades 2017. aasta augustis Tartus Mõisavahe tänavalt ärandada 7-seeria BMW-d. Mehed lõhkusid ära auto ukseluku, neid märgati, kuid neil õnnestus põgeneda.

Toona, 2017. aasta augustis, oktoobris ja novembris käis varastekamp Eestis autosid noolimas kuusteist korda. Nad püüdsid varastada kas BMW marki autosid või Range Roveri maastureid.
Kuritegu läks siis õnneks üheksal korral. Ülejäänud kordadel ei õnnestunud neil võõra autoga minema pageda.

Varastatud autode mudelivalik muutus laiemaks 2019. aastal, mil vargabande ärandas Eestist lisaks BMWdele ka Toyota ja Volvo maastureid. Kalleim vargus oli Tallinnast ärandatud Lexuse maastur, mille väärtus oli varguse hetkel 72 000 eurot. Mingil põhjusel otsustasid leedukad mullu Tallinnast varastada ka Toyota Priuse, mille turuväärtus jääb 5500 euro piiresse.

Varastejõugu liikmetest kaks peeti kinni Eestis, üks tabati Lätis, üks Leedus, üks Poolas, kaks Slovakkias, üks Saksamaal, üks Suurbritannias ja üks Tšehhis. Varastatud autosid leitud ei ole. Politsei sai kätte vaid need sõidukid, millega põgenedes vargad vahele jäid. Ülejäänud masinad õnnestus neil ilmselt maha müüa või varuosadeks lammutada ja osade kaupa müüa.

Viis meest, kes oktoobri algul Tartu maakohtus süüdi mõisteti, peavad kandma vanglakaristuse Eestis. Audrius Ivanauskasele määras kohus seitsmeaastase vanglakaristuse, millest ta istub Eesti türmis kaks aastat ja kolm kuud. Ülejäänud vangistust ei pöörata täitmisele, kui Ivanauskas ei pane viie aasta jooksul toime uut kuritegu. Ostaševskij ja Gricius said vastavalt kuus ja viis aastat tingimisi ning nende katseaeg algas kohe pärast otsuse väljakuulutamist. Stašaitis ja Pacevičius on vanglas aasta.

Kõik süüdi mõistetud leedukad saadetakse pärast vanglakaristuse kandmist Eestist välja ning neile rakendub kuue aasta pikkune sissesõidukeeld. Lisaks sellele tuleb neil tasuda tsiviilhagid, mille summa ulatub üle 72 000 euro.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi