Tartus asuva Epler & Lorenzi tehase juhid tahavad olemasoleva kõrvale ehitada Eesti suurima ohtlike jäätmete põletusjaama, mis suudaks aastas ära põletada 15 000 tonni ohtlikke jäätmeid.

Ohtlikke jäätmeid ehk prügi, mis võib oma kahjuliku toime tõttu olla ohtlik tervisele, varale või keskkonnale, tekkis Eestis keskkonnaagentuuri sõnul 2018. aastal ligi 400 000 tonni, seda ilma 10,5 miljoni tonni põlevkivitööstuse jäätmeteta. Sellest 122 000 tonni moodustasid ringmajandusettevõtete liidu andmetel jäätmed, mida saaks ära põletada.

Septembri seisuga käitleb Eestis ohtlikku prügi 79 ettevõtet ning loastatud ja registreeritud käitluskohti on 214. Pärast 11 000-tonnise aastase võimsusega Kunda tsemenditehase sulgemist, mis põletas prügi energia saamiseks, käitlevad ringmajandusettevõtete liidu tegevjuhi Margit Rüütelmanni sõnul reaalselt ohtlikke jäätmeid vaid riigile kuuluv Vaivara prügila, kus jäätmeid ladestatakse, ja Tartus asuv Epler & Lorenzi tehas, mis jäätmeid põletab. Nemad suudavad aga vastu võtta 2000 tonni aastas. Ülejäänud tuleb saata kas Skandinaavia riikidesse või ladestada prügilatesse, mis on keskkonnale kõige halvem variant. Ladestamisest veidi parem on prügi põletamine ja parim variant on taaskasutus.

Epler & Lorenzi juhatuse liige Janis Lorenz ütles, et ohtlike jäätmete probleem on juba praegu üleval, kuna käitlusvõimsust pole.

“Tekib küsimus, mis me edasi teeme. Haiglajäätmeid on kindlasti vaja põletada, siis on peale selle värvijäätmed, õlijäätmed, ravimid, kõik see tekib. Praegu ongi tendents, et nende hulk hakkab kasvama, see ladestatakse sõna otseses mõttes,” ütles Lorenz.

Planeeritav tehas läheks maksma 15 miljonit eurot ja töötaks samal põhimõttel nagu olemasolevgi, kuid oleks Lorenzi sõnul olemasolevast tõhusam ja tunduvalt keskkonnasõbralikum.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi