Viimasel paaril aastal Saaremaa rannikuvetes jõudsalt levinud ümarmudila arvukus on sel aastal oluliselt vähenenud, kirjutab Saarte Hääl.

Ümarmudil, ka leina-uusmudil (Neogobius melanostomus) on kalaliik ahvenaliste seltsi mudillaste (Gobiidae) sugukonnast. Sellesse ugukonda kuulub umbes 2000 kalaliiki, ümarmudil on neist kõige arvukam. Inglise keeles tuntud kui round goby; saksa keeles – die Schwarzmund-Grundel; rootsi keeles – svartmunnad smörbult; soome keeles – mustatäplatokko (varem mustakitatokko).

Selle palju kõneainet pakkunud võõrliigi allakäigust andis teada tuntud kalamees ja kalandusraamatute autor Vladislav Koržets, kes hiljuti Vikerraadios esinedes tõi välja, et viimastel aastatel kohalike kalurite seas üksjagu meelehärmi tekitanud ümarmudila arvukus on Soome lahes oluliselt vähenenud.

Lõuna-Saaremaal asuva Kungla sadama kalur Rein Tamm kinnitas, et oluliselt on mudila arv vähenenud ka Kõiguste lahes, kus see eriti just viimasel kahel aastal püügivahendites domineerima kippus. “Mudilat tuli siin ikka mitmeid tonne, mõrrad teinekord nii täis, et ei jaksanud neid üles tõsta ja lasime kala uuesti merre tagasi,” rääkis Tamm. Teinekord tassisid kalamehed väljapüütud ümarmudila nasvade peale, kus kajakad selle nahka pistsid.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi