SISUTURUNDUS

Eesti riik koostöös KredExiga on lubanud jätkata kortermajade renoveerimise toetusprogrammi ka 2021. aastal. Selle eesmärk on suurendada kortermajade energiatõhusust ja parandada elanike elutingimusi.

Oluline osa eluhoonete energiasäästlikumaks muutmisel on välisseinte ehk fassaadi soojustamisel. Soojustamata fassaadi kaudu läheb kaduma üle 30% kortermaja soojusest. Paljud kortermajad, mis on ehitatud või soojustatud rohkem kui 20 aasta tagasi, ei vasta enam tänapäevastele energiatõhususe nõuetele, rääkimata hoone välimusest.

Levinumaid välisseinte soojustamise lahendusi on kergmärjal meetodil moodustatud väline isolatsioonisüsteem (SILS), mis on kaalult kerge ja välimuselt nägus. Hoone välisseinad isoleeritakse vahtpolüstüreeni (EPS) või mineraalvillaga ning kaetakse esteetilise välimuse saamiseks ja isolatsioonimaterjali kaitseks dekoratiivkrohviga. Krohvitud fassaadi puhul on võimalik kombineerida sadu värvitoone ja eriefekte, mis muude fassaadilahenduste puhul pole alati võimalik.

Ceresiti fassaadisüsteemid

Saksa keemiakontserni Henkeli toodetud Ceresiti fassaadisüsteemid pakuvad hulga lahendusi kortermajade soojustamiseks – alates klassikalistest soojustussüsteemidest kuni isepuhastuvate, kiirpaigaldatavate ja löögikindlate süsteemideni. Ceresiti fassaadisüsteeme on kasutatud Eestis kortermajade renoveerimisel ligi 25 aastat. Tehtud tööd pakuvad silmailu ja paranenud elutingimusi nii meie suuremates linnades ja piirkonnakeskustes kui ka maakohtades.

Fassaadisüsteemi valides tuleks põhjalikult läbi mõelda, millist tulemust soovitakse. Klassikalised soojustussüsteemid ja odavamad mineraalkrohvid võivad olla hinnalt vastuvõetavamad, aga nõuavad ka sagedasemat hooldust ja puhastamist.

Süsteemid, kus kasutatakse kallimaid silikaat-silikoonkrohvi CT 174 ja silikoonkrohvi CT 74, on vähem vastuvõtlikud määrdumisele. Nad tõrjuvad vett ja nende värvid püsivad kauem kirkana. Pikemas vaates tasuvad isepuhastuvad lahendused end rohkem ära.

Ceresiti löögikindlad fassaadisüsteemid

Ceresit pakub spetsiaalset lahendust ka fassaadi löögikindluse suurendamiseks. Kortermajade rajoonides saab fassaad esimese korruse kõrgusel tahtliku või tahtmatu inimtegevuse tõttu sageli mehaanilisi vigastusi.

Henkel on töötanud välja spetsiaalselt tugevdatud fassaadisüsteemi mehaaniliste kahjustuste vältimiseks. Ceresiti Impactum-süsteem tagab pealispinna erakordse elastsuse ja löögikindluse. See saavutatakse tänu erinevate kiudude ja elastomeeride kasutamisele armeersegu ja kattekrohvi koostises. Süsteem peab vastu löökidele tugevusega üle 100 J (tekkinud löögienergiat võib võrrelda 5-kilose teraskuuli kukkumisega 2 m kõrguselt). Saavutatud elastsus annab vastupidavuse ka järskudele temperatuuri- ja niiskuse muutustele ning aitab vältida fassaadil mikropragude teket, mis on meie kliimas oluline. Krohvisüsteemi vastupidavuse suurendamiseks pakub Ceresit kolme uut toodet: armeersegu CT 100, tugevdatud armeervõrku CT 327 ja elastomeerset kattekrohvi CT 79.

Löögikindla süsteemiga ei pea katma kogu hoonet, küll aga tasub seda teha kortermaja sokli ja esimese korruse perimeetriga. Nii võivad hoovis mängivad lapsed kasvõi vastu seina jalgpalli taguda, kartmata, et see rikuks viimistluse. Investeering tasub end kindla ja kauni fassaadina aastate jooksul ära.

Ceresiti UV-filtriga fassaadilahendused

Peaaegu kõigi fassaadikatete probleemiks on värvkatte või toonitud krohvi luitumine aja jooksul. Mida intensiivsem on värvitoon, seda kiiremini ta kipub oma sära kaotama. Päikesekiirgus ja kiired temperatuurimuutused hommikul ja õhtul võivad põhjustada krohvikihis pingeid ja mikropragusid, mis lagundavad värvi või krohvi toonimiseks kasutatud pigmente ning pind kaotab luitudes esialgse tooni.

Henkel on toonud turule uudse elastomeerse silikoonkrohvi Ceresit CT 76 Solar Protect, mis neutraliseerib päikesekiirguse kahjuliku mõju ning kaitseb kattekrohvi UV-kiirguse ja määrdumise eest. CT 76 krohvi on võimalik toonida nii rahulike kui ka erksate toonidega, kartmata värvi tuhmumist. CT 76 lai värvivalik (üle 500 tooni), väga vastupidav ja kauakestev krohvipind ning BioProtecti tehnoloogia kaitse mikroorganismide mõju eest pakuvad tavalistest fassaadilahendustest märksa kestvamat lahendust.

Ceresiti kiire renoveerimissüsteem

Vana ja ebatõhusaks muutunud välist isolatsioonisüsteemi, mis on paigaldatud enam kui 20 aastat tagasi ja enne energiatõhususe nõuete tekkimist, saab renoveerida edukalt Ceresiti Express-süsteemi abil. Selleks ei pea vana soojustust eemaldama. Täiendav soojustuskiht liimitakse liimvahuga Ceresit CT 84 otse eelmisele krohvile, kinnitatakse juba paari tunni möödudes tüüblitega ning kaetakse seejärel armeer- ja viimistluskrohviga. Ceresiti Express-süsteem on Eesti turul ainuke kiirliimiga fassaadisüsteem, mis on sertifitseeritud ja mida saab kasutada nii EPS- kui ka mineraalvillast plaatide kinnitamiseks.

Fassaadi hooldus

Nii nagu tuleb pesta põrandaid ja autot, tuleb hooldada ja puhastada ka maja fassaadi. Iga korteriühistu peaks oma hoone fassaadi igal kevadel hoolikalt üle vaatama. Soovitatav on fassaadi iga 2–3 aasta tagant survepesuri ja pesuainega Ceresit CT 98 pesta. Biokorrosiooniga saastunud kohti võib immutada hallitusseente ja vetikate hävitamise vahendiga Ceresit CT 99. Regulaarse hooldusega kestab fassaad kauem ja on hoolitsetud välisilmega.

Kokkuvõtteks

Kui olete otsustanud renoveerida oma kortermaja fassaadi, soovitame pöörduda Henkel Balti OÜ tehnilise konsultandi Andrus Sepa (tel 516 8787) või müügijuht Ralf Kalma (tel 512 2110) poole. Põhjalikum Ceresiti SILSi paigaldusjuhend on kättesaadav kodulehel www.ceresit.ee.

SISUTURUNDUS

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi