Põrandaküte on tänapäeval populaarne uusehitistes, kuid üha enam paigaldatakse seda ka renoveeritavatesse majadesse. Pole ka ime, sest põrandaküttel on võrreldes traditsioonilise radiaatorküttega mitu eelist.

Lähemalt räägib Uponor Eesti OÜ tootejuht Peeter Soovik.

Esiteks on põrandaküte ökonoomne. Kuna küttepind on suur ja oma olemuselt on põrandaküte kiirgusküte, võib toatemperatuur langeda mitu kraadi, ilma et me kaotaks seejuures mugavustunde. Madalam toatemperatuur tähendab aga kokkuhoidu küttekuludelt. Tänu suurele küttepinnale on ka kütteseadmest (katlast, kaugküttesõlmest) väljuva küttevee temperatuur põrandaküttega märksa madalam kui radiaatorkütte puhul. Seega moodustab põrandaküte ideaalse koosluse õhk-vesi- või maasoojuspumpadega.

Teiseks on põrandaküte peidetud küttesüsteem. Torustik peitub põrandakonstruktsioonis ja akende all ei ole radiaatoreid, mis koguvad tolmu ja tekitavad piiranguid kodu interjööri planeerimisel. Tänu madalale temperatuurile on põrandaküte ka tervislik, sest õhk ei liigu intensiivselt, pole tuuletõmbuse tunnet ja õhuniiskus püsib kontrolli all. Põrandaküte ei meeldi ka lestalistele, kelle jaoks on soe põrand paljunemiseks sobimatu keskkond.

Kuidas paigaldada põrandakütet olemasolevasse majja?

Põrandakütte paigaldus olemasolevasse majja on arvatust lihtsam. Üldjuhul paigaldatakse torustik betoonkihti, kuid renoveerimise puhul tähendaks see olemasoleva põranda ümberehitust, sest raske betooni vähim paksus toru peal peab olema 35–90 mm.

Mõneti vähem tuntud, aga väga mugav lahendus on kasutada Uponor Siccuse isolatsiooni ja alumiiniumist soojusjaotusplaate. Sel juhul laotatakse siledale põrandale 25–30 mm paksune soontega soojusisolatsioon, millele pannakse õhukesed alumiiniumist soojusjaotusplaadid. Plaatide soontesse paigutatakse küttetorud, nende peale põranda alusplaat ja seejärel soovitud põrandakate. Ära jäävad valutööd, sest 0,55 mm paksused soojusjaotusplaadid tagavad ühtlase soojuse kogu põranda ulatuses.

Teine võimalus on kasutada mummulisi Uponor Nubose plaate. Mummude vahele surutakse põrandaküttetoru ja peale valatakse segukiht. Betoonvalu asemel sobivad ka kipssegud, mis kuivavad kiirelt. Neid soojusjaotusplaate saab kasutada ka vahelagedes, kus laagide vahele asetatud hõredale laudisele kinnitatakse plaadid, edasi koormuskindel plaat ja põrandakate.

Põrandakatte valikul põrandakütte puhul erilisi piiranguid pole, aga mida väiksem on materjali soojustakistus, seda parem. Lisakütteallikaid võib minna vaja vaid siis, kui on väga paks laudpõrand.

Väiksemate ruumide ja vannitubade puhul, kuhu mõnikord pole mõttekas vesipõrandakütet panna või kui on vaja väga kiiret küttelahendust, on hea variant elektriline põrandaküte. Uponor pakub alates 2018. aastast väga õhukesi (2–3 mm) ja lihtsa paigaldusega elektriküttematte nii kuiv- kui ka märgpaigalduseks.

Põrandaküte on parim nutika ruumiautomaatikaga

Kuna ruumid majas on eri suurusega ja kohtades, mõni on päikese poole ja mõni varjus, tingib see igas toas eri pikkusega põrandakontuurid ja erineva soojusvajaduse. Selleks kasutatakse põrandakütte ruumiautomaatikat. See koosneb seinatermostaatidest, millega seadistatakse ruumi soovitud temperatuur, ning keskseadmest ehk kontrollerist ja ajamitest, mis kontrollivad jaotuskollektorile paigaldatuna iga põrandakontuuri tööd.
Termostaadid võib ühendada kontrolleriga nii juhtmega kui ka juhtmevabalt. Lisaks tajutavale temperatuurile mõõdavad need õhuniiskuse taset ja reguleerivad ülitäpselt toatemperatuuri. Niisketes ruumides saab lisada termostaadile põrandaanduri, et vannitoa põrand oleks alati soe. Uponor Smatrix Style’i õhukesed disaintermostaadid sobituvad diskreetselt interjööriga ja on kaunid vaadata.

Nüüdne ruumiautomaatika on nupukas. Näiteks Uponor Smatrix Pulse’i kontrolleril on automaatse tasakaalustuse funktsioon. See tähendab, et igasse põrandakontuuri suunatakse vajalik kogus küttevett ning puudub vajadus seda käsitsi reguleerida ja seadistada. Tark seade saab aru ka sellest, kui köetavas ruumis vahetatakse aken, paigaldatakse uus vaip vms. Kontrolleri töö on juhtida nii ringluspumpa, lisakütteallikat ja niiskuseeraldajat kui ka elektrilist põrandakütet ja radiaatoreid.

Põrandakütte torustikku saab kasutada kuumal ajal ka ruumide jahutamiseks. Kui majal on jahutusvõimalusega õhk-vesisoojuspump, on võimalik suunata jahutusvesi põrandasse ning lülitada kontroller ja termostaadid jahutusrežiimi, et nautida meeldivalt jahedat temperatuuri. Jahutamiseks ei pea põranda temperatuuri drastiliselt vähendama, üldjuhul pole see kunagi alla 19–20 kraadi.

Uponor Smatrix Pulse’i põrandaküttesüsteemi on võimalik juhtida nutitelefoni rakendusega. Eestikeelne menüü abistab esimest korda käivitamisel, rakendust seadistada ja süsteemi juhtida on imelihtne mis tahes paigast maailmas. Süsteem saadab telefonile häireteateid ja telefoni kaudu saab anda vajaduse korral süsteemile ligipääsu hooldustehnikule. Kontrolleri tarkvara uueneb automaatselt ja kasutajate seadistused on varundatud turvaliselt pilve. Veelgi enam, Smatrixi automaatika ühildub ka targa kodu lahendustega! Liites põrandaküttesüsteemi Amazon Alexa või Google Home’i koduautomaatikaga, saab kütte juhtimiseks kasutada häälassistendi abi. Öelge Alexale, et lähete reisile, ja küte lülitub automaatselt säästurežiimile. Nutikale ruumiautomaatikale on lihtne viia üle ka senist vanema põlvkonna automaatikat. Väike muutus seadmetes on suur muutus mugavuses ja küttekulude vähendamisel!

Kokkuvõttes on mõttekas viia elamu renoveerimisel põrandaküttele üle ka radiaatorküttega majad, sest see pole sugugi keeruline. Põrandaküte pakub mugavust, säästu küttekuludelt, suuremat vabadust interjööri kujundamisel ja tervislikku kodu!

Uponoril on põrandakütte ja -jahutuse valdkonnas pikaajalised kogemused. Ettevõtte kogenud spetsialistid abistavad heal meelel kogu põrandakütte süsteemi valikul. Uponori tooted on müügil üle Eesti hästi varustatud ehituspoodides ja ehitustarvete veebipoodides

Lisainfot leiad Uponor Eesti OÜ kodulehelt: www.uponor.ee

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi