Põllumajandus- ja toiduameti (PTA) teatel ei tohi mürgiseid seeni, seal hulgas punast kärbseseent toiduks müüa, samuti on keelatud müüa punast kärbseseent kui toidulisandit, mis on kapseldatud või muul kujul.  

PTA toiduosakonna peaspetsialisti Brigitte Salmuse sõnul laekub ametile vihjeid kärbseseene müügi kohta. “Tähelepanelikud inimesed annavad teada, et on märganud kuulutusi, kus müügiks pakutakse mürgist seent. Tihtipeale on kuulutused ka sotsiaalmeedias avalikult üleval,“ ütles Salmus pressiesindaja vahendusel.

Punane kärbseseen on mürgine, ega ole mõeldud seespidiseks tarbimiseks. “Oluline on rõhutada, et lisaks sellele, et tegemist on mürgise seenega on punase kärbseseene müümine, sh toidulisandina – näiteks kapslis – keelatud uuendtoit. See tähendab seda, et müümine on keelatud kogu Euroopa Liidus,“ sõnas Salmus. Selline toode tuleb müügilt koheselt kõrvaldada. Salmus palus, et inimesed ei ostaks ega kasutaks selliseid kapseldatud tooteid. “Kuna sellised tooted ei ole kontrollitud, siis pole teada, mida kapsel sisaldab ning inimene võib oma tervist tugevalt kahjustada. Kindlasti ei tohi selliseid tooteid anda lastele.“

Punane kärbseseen kuulub närvimürke sisaldavate seente hulka ning seetõttu võib tarbimine põhjustada mürgistuse. Kärbseseene tarbimise korral tuleks ühendust võtta Mürgistusteabekeskusega infotelefonil 16662, kes oskab mürgistuse puhul leida kiiresti kõige sobivama tegutsemisskeemi.

Vihjeid ohtliku toidu müügi kohta saab esitada meiliaadressile vihje@pta.agri.ee .

Toiduohutusalase seadusandluse alussäte on, et toidu ohutuse eest vastutab seda toitu tootev käitleja, kes peab tarvitusele võtma kõik meetmed ohutuse tagamiseks. Ameti kohustus on teavitada tarbijaid, kui turule on jõudnud toit, mida ei saa ohutuks pidada.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi