Riigikogu lükkas teisipäeval esimesel lugemisel tagasi Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esitatud muudatusettepaneku apteegireformi seaduse sisuliseks tühistamiseks.

Eelnõu tagasi lükkamise poolt hääletas 46 ja vastu 42 rahvasaadikut. Kohal oli 89 riigikogu liiget. Koalitsioonierakondade liikmetest hääletasid eelnõu tagasi lükkamise poolt Enn Eesmaa, Siret Kotka, Oudekki Loone, Tarmo Tamm ja Marika Tuus-Laul.

EKRE apteegireformi eelnõu näeb ette apteegi omandipiirangu tühistamise, annab haiglaapteekidele õiguse inimestele ravimeid müüa ning lubab apteekidel osta ravimeid otse tootjalt.

Eelnõu kohaselt kehtestati reformi käigus üldapteekide tegevusloa omajate omandistruktuuri osas laialdased piirangud, kuigi tegelikult ei ole olemasolevate apteekide arvu ja omandistruktuuri ning nendes osutatavate teenuste kvaliteediga Eestis probleeme.

Aprillist jõustuva apteegireformiga kaasneb EKRE hinnangul aga maapiirkondades apteegide sulgemine ning hinnatõus.

Sotsiaalkomisjon tegi ettepaneku EKRE apteegireformi eelnõu esimene lugemine lõpetada, 26. veebruaril esimesele lugemisele minevad opositsioonilise Sotsiaaldemokraatliku Erakonna eelnõud soovitas komisjon tagasi lükata.

Sotsiaaldemokraatide eelnõu kohaselt tuleks pikendada nõuetele ülemineku aega tuleva aasta 1. jaanuarini, kuna muidu ei vastaks maa-apteegid tähtajaks nõuetele. Eelnõu kohaselt võiks üldapteeki pidada ka mitu proviisorit, kellele kuulub kokku üle 80 protsendi apteegist.

Sotsiaaldemokraatide teine eelnõu annaks haiglaapteekidele võimaluse ravimeid ise maale tuua ning haiglaapteekidel lisaks haiglaosakondade varustamisele oma haiglates ka ravimite jaemüüki teostada.

Kui ükski eelnõudest läbi ei lähe, siis hakkab alates aprillist kehtima seadus, mis lubab apteeke pidada ainult proviisoritel.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi