Helsingis nädalavahetusel peetavat Eesti kultuurifestivali väisav rahvastikuminister Riina Solman tuletab Soome eestlastele meelde, et Eesti ootab neid kõiki tagasi.

Kultuurifestival Martin markkinat annab Solmanile võimaluse kohtuda Soomes elavate ja töötavate eestlastega. Siseministeeriumi teatel tutvustab Solman kodumaale tagasipöördujatele pakutavaid teenuseid ning kuulab ära Soomes elavate ja töötavate eestlaste ettepanekud naasmise hõlbustamiseks. Laadal osalevad ka riigikogu rahvastikukriisi probleemkomisjoni liikmed ning komisjoni esimees Jaak Valge.

„Tänane avatud maailm, mille osaks on ka Eesti, pakub hulgaliselt võimalusi otsida uusi kogemusi, paremat palka ja eneseteostust väljaspool kodumaad. On loomulik, et just Soome on oma läheduse tõttu kujunenud Eesti inimeste kõige populaarsemaks sihtriigiks,“ ütles Solman. „Valitsuse liikmena tahan anda meie inimestele edasi sõnumi, et Eesti riik ootab kõiki tagasi. Iga inimene on väärtuslik ja oodatud. Püüan rahvastikuministrina teha kõik selleks, et naasta soovijaid oleks rohkem ja tagasipöördumine oleks sujuv. Kohtumisel loodan kuulda mõtteid ja ootusi, kuidas riik, omavalitsused, aga ka Eesti ettevõtjad saaksid kodumaale naasmist paremini toetada.“

Ka riigikogu rahvastikukriisi lahendamise probleemkomisjoni esimees Jaak Valge peab Soomes elavate eestlastega kohtumist väga oluliseks.

„Vahetud kohtumised Soomes elavate ja töötavate eestlastega pakuvad kõige ehedamat pilti meie rahvuskaaslaste probleemidest ning muredest, mis võivad kerkida kui nad Eestisse naasta soovivad,“ selgitas Valge.

Soomes elab või töötab kokku umbes 70 000 eestlast. Septembri lõpus avaldatud Soome Kultuurifondi ja e2 Teadusuuringute läbiviidud uuringu järgi on eestlased Soome ühiskonda üllatavalt vähe lõimunud. Enamik neist peab Soomes viibimist ajutiseks ning kavatseb tulevikus Eestisse naasta.

Rahvastikuministri sõnul on väga oluline ka see, et eestlaste kogukonnad võõrsil oleksid jätkuvalt tugevad.

„Lisaks tagasipöördujate toetamisele on oluline, et väliseesti kogukonnad oleksid elujõulised ning aitaksid säilitada ka nende inimeste sidemeid Eesti keele, kultuuri ja kodumaaga, kes naasta ei plaani. Eesti on nii väike ja eestlasi vähe – peame hoidma ühte, kus iganes me parasjagu elame,“ märkis Solman.

Suurim Eesti kultuurifestival Soomes – Martin markkinat ehk mardilaat – toimub sel nädalavahetusel ja seda korraldab Tuglase selts. Aasta-aastalt on mardilaat kasvanud ning muutunud Soomes elavate eestlaste kohtumispaigaks, kuhu tänavu oodatakse juba 15 000 külastajat. Igal aastal tutvustatakse laadal ühte Eesti piirkonda, sel korral on tähelepanu keskmes Valgamaa.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi