Alates pühapäevast kuni kuu lõpuni saab Balti jaamas tutvuda taasloodud soomusrongiga Vabadussõja päevilt.

Soomusrong „Wabadus“ saabub raudteeharule Balti jaama ja turu vahel ning avab seal külastajatele uksed pühapäeval kell 14. Avasündmusel mängib puhkpilliorkester ning kõnelevad ühiskonnategelased ja kaitseliitlased. Ürituse korraldavad Kesklinna ja Põhja-Tallinna linnaosavalitsused koos Eesti sõjamuuseumi ja Kaitseliiduga.

Põhja-Tallinna vanema, ajaloolase Peeter Järvelaidi sõnul on soomusrongi saabumine Põhja-Tallinnasse mitmeti sümboolne. „Soomusrongid Eesti Vabariigile tuli ehitada kiiresti ja olemasolevast materjalist, mida oli võtta Põhja-Tallinnas asuvates sõjatehastes. Nüüd vaatame seda soomusrongi koopiat eelkõige kui mälestist möödunud aegadest ja avaldame austust nii Johan Pitkale ja tema sõjameestele kui ka Kopli kuldsete kätega töömeestele, kes selliseid soomusronge noorele riigile ehitasid,“ ütles Järvelaid.

Soomusrongiga saab tutvuda viiel päeval nädalas kolmapäevast pühapäevani kell 11-18, erandina ka avamisele järgneval 2. ja 3. septembril. Külastus on tasuta, seda võib teha nii üksi kui gruppides. Giidituur rongis kestab kuni 45 minutit.

„Saja aasta taguse soomusrongi eeskujul loodud ekspositsioon pakub kindlasti huvi igas vanuses ja erineva emakeelega inimestele. Giidid jagavad selgitusi nii eesti, vene kui inglise keeles. Koolidel ja lasteaedadel tasuks sisustada üks ajalootund, külastades soomusrongi terve lasteaiarühma või klassiga,“ soovitas Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Et külastus sujuks ladusalt, on vaja arvesse võtta, et grupi suuruseks on kuni 25 inimest ja korraga saab rongis vastu võtta kaks gruppi. Aja broneerimiseks koolidele ja lasteaedadele on loodud registreerimisleht aadressil https://bit.ly/2Nm6eL1. Külastusel on kasulik arvesse võtta sedagi, et temperatuur soomusrongis ei erine välisest ning riietuda tuleks seega vastavalt ilmale.

Soomusrong number 7 „Wabadus“ sisustati Eesti Vabariigi ja Vabadussõja 100. aastapäeva tähistamiseks ning alustas oma ringreisi Eestis 4. jaanuaril Kehrast. Rohkem kui 30 peatuses on rongi külastanud üle 63 000 inimese. Balti jaamas on „Wabadus“ külastajatele avatud kuni 27. septembrini, soomusrong lahkub Tallinnast 30. septembril.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi