Eesti ei tunnusta Valgevene presidendivalimiste tulemusi, need ei olnud ei vabad ega ausad.

Valitsus arutas teisipäeval olukorda Valgevenes ja kinnitas avalduses, et Eesti toetab Valgevene rahva tahet muutusteks ning Aljaksandr Łukašenka on seoses ulatusliku valimistulemuste võltsimisega kaotanud mandaadi, edastas valitsuse pressiesindaja.

“Eesti valitsus toetab Valgevene rahva tahet muutusteks riigis ning peab oluliseks uute, vabade ja demokraatlike valimiste korraldamist. Valitsus toetab sihitud sanktsioonide kehtestamist vägivalla ja valimiste võltsimise eest vastutavate isikute suhtes. Samas leiab valitsus, et sanktsioonid ei tohi kahjustada Valgevene tavakodanikke,” seisab avalduses.

“Euroopa Liit peab Valgevene olukorda arutama ja fookuses hoidma rahvusvahelistes organisatsioonides, sealhulgas ÜRO julgeolekunõukogus, ÜRO inimõiguste nõukogus, Euroopa Nõukogus ning Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsioonis. Valitsus on seisukohal, et rõhk peab olema vägivalla võimaliku eskaleerumise ärahoidmisel ja rahumeelse poliitilise lahenduse leidmisel, mille tulemuseks oleksid uued valimised,” seisab avalduses.

Ka nõustus valitsus välisministri ettepanekuga toetada Valgevene kodanikuühiskonda 100 000 euroga.

Kolmapäeval arutavad Valgevene olukorda Euroopa Liidu riikide riigipead ja valitsusjuhid Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheli ettepanekul erakorralisel ülemkogu videokohtumisel.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi