Peaminister Jüri Ratas ja Maailma Terviseorganisatsiooni peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus allkirjastasid protokolli, mis lubab Eesti ettevõtjatel ja teadlastel alustada tööd digitaalse immuniseerimispassi, X-tee lahenduste ja muude projektide kallal.

Ühiste kavatsuste protokoll sai allkirja esmaspäeval videosilla formaadis toimunud tseremoonial, edastas valitsuse pressiesindaja. Koostöö aitab parandada vaktsineerimisandmete töötlemist ning võimaldab andmete turvalist ja läbipaistvat vahetust üle piiride, olgu näiteks tegemist loodetavasti varsti saadaval oleva COVID-vastase vaktsiiniga või muude haiguste vastu kasutatavate vaktsiinidega.

“Pandeemia on maailmale näidanud, et kriisiolukorras on meil vaja globaalset usalduse ankrut. Turvalist ja usaldusväärset kohta, kus liikmesriigid saavad vajadusel juhiseid otsida. Maailma Terviseorganisatsioon saab mängida ülemaailmses digitaalse tervise juhtimises tohutut rolli. Meie pilootprojekt avab Eesti kogukonnale erakordse võimaluse tulla maailmale appi COVID-vastases võitluses ja muuta globaalseks meie digiteenuste väljaehitamise kogemuse,“ lausus Ratas.

Ratas avaldas lootust, et niinimetatud kollase vaktsineerimiskaardi digitaliseerimine avab ukse laiemale koostööle. „Järgmine samm oleks luua ülemaailmne usalduse arhitektuur, mida liikmesriigid ja WHO saaksid hõlpsalt kasutada mis tahes muu piiriülese teenuse loomiseks, sillutades teed tõeliselt ülemaailmsele terviseandmete vahetusele,” ütles ta.

Ratas lisas, et Eesti on kaasatud aruteludesse väga õigel hetkel, sest WHO on praegu viimistlemas oma laiemat digitervise strateegiat aastateks 2020-2025.

“Täna allkirjastatud memorandum loob digitaalse tervise ja innovatsiooni jaoks väärtusliku koostööraamistiku. Meil on hea meel teha koostööd Eesti ja teiste osalistega, et arendada tööristu, mis aitavad saavutada kvaliteetset, inimkeskset ja tõendipõhist tervishoidu, “ütles Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Eesti e-tervise projekt sai Maailma Terviseorganisatsiooni tunnustuse ja tänu sellele on meie riigi esindajad nüüd kaasatud WHO digiosakonda nõustavasse tehnilisse nõuandegruppi. See tähendab ka rohkelt uusi võimalusi Eesti X-tee lahenduste kasutamiseks.

„Eesti on tõusnud digitaalse tervise piirkondlikuks ja ülemaailmseks lipulaevaks, luues kõigile vabalt kättesaadavaid digitaalseid avalikke teenuseid haridus-, tervishoiu- ja hoolekandevaldkonnas. Eesti on Euroopa digitaalne edulugu, kellel on rahvusvahelisele üldsusele – ja kogu maailmale – palju pakkuda, jagades oma teadmisi ja kogemusi digitaalsete terviseteenuste loomiseks, mis aitavad parandada miljonite inimeste elukvaliteeti,” sõnas Hans Henri P. Kluge, WHO Euroopa regionaaldirektor.

Pärast ühiste kavatsuste protokolli allkirjastamist arutasid Jüri Ratas ja Tedros Adhanom Ghebreyesus ülemaailmset olukorda seoses koroovaviiruse levikuga ja tervisekriisi lahendamist Eestis. Eesti peaminister tänas WHO peadirektorit riikide toe ja tehnilise abistamise eest pandeemia-vastases võitluses. 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi