4. juunil on Eesti lipu päev, mil sinimustvalge Eesti lipu heiskavad kõik riigi- ja omavalitsusasutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud.

Ühtsustunde väljendamiseks on ka kõik teised oodatud lippe heiskama, teatas riigikantselei esindaja neljapäeval. Lipud heisatakse päikesetõusul või hiljemalt kell 8 hommikul ning langetatakse kell 22.

4. juunil 1884 pühitsesid ja õnnistasid 24 Eesti soost üliõpilast sinimustvalge lipu oma tunnuslipuks. 19. sajandil rahvusliku ärakamisaja harjal sai tudengilipust rahvuslipp ning omariikluse saavutamisel kinnitati see riigilipuks. 2004. aastal ühendati rahvus- ja riigilipp Eesti lipuks.

Reede hommikul kell 7 toimub Eesti lipu piduliku heiskamise tseremoonia Kuberneri aias Toompeal. Tseremoonial peavad kõne riigikogu esimees Jüri Ratas ja Eesti Lipu Seltsi esimees Jüri Trei, õnnistussõnad ütleb Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma. Kuberneri aeda on üles rivistatud vahipataljoni, kaitseliidu, naiskodukaitse, noorkotkaste, kodutütarde, skautide, gaidide, koolide ja isamaaliste ühenduste liputoimkonnad. Lipu heiskamist Pika Hermanni torni assisteerivad 20. Augusti Klubi ja Narva Eesti Seltsi esindajad.

Eesti Rahva Muuseumis Raadil on hoiul esimene Eesti lipp. Lipupäeval on avatud püsinäitus „Kohtumised“, kus saab tutvuda ka Eesti esimese lipuga. Kella 12-14 toimub silla-alal sinimustvalgete käepaelte punumise õpituba. Liputuurid koos giidiga toimuvad kell 12, 14 ja 16. Kell 16 annab suvelaval, A-sissepääsu, ees puhkpilliorkester “Tamme” kontserdi. Kell 18 toimub A-alal kontsert “Helimaalingud” ERM-i kammermuusika sarjast koostöös Pille Lille Muusikute Fondi ja Tartu Linnavalitsusega. Näitusele ja kontserditele on sissepääs tasuta.

Kell 10 algab rongkäik Lipuväljakult Kirikumõisa. Kell 10.15 heisatakse kirikumõisas Eesti lipp ja peetakse kõnesid. Pastoraadis on avatud näitus „Meie lipu lugu“. Kell 11 toimub Otepää Maarja kirikus pidulik jumalateenistus ja kooliõpilaste kontsert. Kell 19 algab Otepää Kultuurimajas Eesti lipu päeval pühendatud kontsert „Kolme värvi jõud“, esinevad Meelika Hainsoo ja Lauri Õunapuu. Kontsert on tasuta.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi