Kaitseminister Jüri Luik sõnas, et siseminister Mart Helme usutluses vähemusi puudutava osa radikaalselt põhiseadusega vastuolus olev seisukoht.

“On täiesti selge, et mina ei oleks seda intervjuud andnud ja mina ei saa alla kirjutada ühelegi seisukohale, mis selles on öeldud,” ütles kaitseminister Jüri Luik kolmapäeval riigikogu liikmete küsimustele vastates. 

Luige sõnul oli tema hinnangul Helme usutluse vähemusi puudutav osa “kõige radikaalsemalt Eesti põhiseadusega vastuoluline seisukoht”.

“Kõigi selliste avalduste puhul peame arvestama, et neid pannakse tähele,” sõnas Luik ja nentis, et sarnastel avaldustel on otsene seos Eesti julgeoleku tagamisega. Luik sõnas, et antud intervjuu ei saavutanud laia rahvusvahelist kõlapinda ning ilmselt on selle põhjuseks asjaolu, et meedia ei andnud Helme öeldule suurt mõjujõudu.

Luik sõnas, et Helme öeldus on palju Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) poliitikat. “Ka kõik see, mis puudutab Venemaa rolli, [Vladimir] Putini rolli, on olnud EKRE ühemõtteline poliitika juba pikemat aega. 

Luik märkis, et Venemaale kehtestatud sanktsioonid töötavad ning tema hinnangul töötavad sanktsioonid päris hästi. Luik toonitas, et Eesti on kõigil foorumitel toetanud sanktsoonide kehtimist ning nende tugevdamist ning see on valitsuse poliitika. 

Luik sõnas, et “ühed või teised siseministri absoluutselt sobimatud sõnad” ei murra Eesti koostööd liitlastega. “See intervjuu ei muuda Eesti üldiselt rahvusvahelist positsiooni,” sõnas Luik ja lisas, et nii selles usutluses kui ka sarnased varasemad väljaütlemised mõjuvad Eesti mainele halvasti. 

Luik nimetas usutluses öeldut “täiesti sobimatuks” ning avaldas kahetsust, et Helme sellised vastused andis. 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi