Igal aastal haigestub kopsuvähki umbes 600 meest ja 220 naist – keskmine vanus haigestumisel on meestel 69 ja naistel 71 aastat.

Igal aastal sureb Eestis kopsuvähki umbes 485 meest ja 175 naist. Tervise arengu instituudi andmeil on meestel kopsuvähk ülekaalukalt kõige sagedasem vähisurma põhjus, naistel soole- ja rinnavähi järel sageduselt kolmas. Meestel on kopsuvähihaigestumus pidevalt vähenenud alates 1991. aastast, naistel aga haigestumus suureneb.

Vähiliit koos tervise arengu instituudi, onkoloogidega ja kopsuarstidega viib esmaspäevast reedeni läbi vähinädala, mis on suunatud kopsuvähiennetusele ning suitsetamise kui ühe suurima selle vähi riskiteguri vastu võitlemisele.

Vähiliit teeb suitsetamisvastast teavitustööd juba aastaid eesmärgiga väärtustada suitsuvaba käitumist ja mõjutada noori suitsetamist mitte alustama.

Kopsuvähi tekkes on kõige suuremaks riskiteguriks suitsetamine, mis põhjustab 90 protsenti kõigist kopsuvähijuhtudest. Kopsuvähk on üks nendest vähkidest, mida oleks võimalik suurel osal juhtudest ära hoida – kui noorukid ei alustaks suitsetamist ja täiskasvanud loobuksid suitsetamisest. Vähk ei arene suitsetajatel üleöö, vaid aastatepikkuse suitsetamise tagajärjel. Kui suitsetajate hulk väheneb, võime kümne aasta pärast nentida kopsuvähki haigestumise langust.

Tubakasuitsus on üle 4000 keemilise komponendi, millest rohkem kui 40 on kantserogeensed ehk vähkitekitavad.

Ka uued tubaka- ja nikotiinitooted ei ole tervisele ohutud ning noored alustavad üha sagedamini suitsetamist just nendest. Teised riskitegurid on passiivne suitsetamine, kanepi suitsetamine, radoon, töökohtadel esinevad ekspositsioonid teatud ainetele ja õhusaaste. Kõigi nende riskitegurite mõju võimendub sageli koostoimes tubakasuitsetamisega. Tubakasuitsetamine on ülekaalukalt olulisim riskitegur.

WHO hinnangul võimaldaks tubakasuitsetamise elimineerimine vältida 90 protsenti kopsuvähisurmadest.

Suurim probleem kopsuvähi juures on iseloomulike sümptomite puudumine algstaadiumis, mis muudab varajase diagnostika keeruliseks. Kasvaja võib areneda suureks, enne kui põhjustab sümptomeid. Ligikaudu 80 protsenti kopsuvähijuhtudest avastatakse regionaalselt ja  kauglevinud staadiumis. 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi