Tartu Ülikool allkirjastas teisipäeval Mainori ning Ülemiste City arendajate Mainor Ülemiste ja Technopolis Ülemistega memorandumi, millega tähistatakse laiapõhjalise terviseedendamise programmi algust.

Koostöö üks eesmärke on luua alus maailmas ainulaadsele tervisliku linna kontseptsioonile, mis soosib igakülgselt talentide vaimset, füüsilist ja sotsiaalset arengut. Koostööleping hõlmab arvukaid laiapõhjalisi ühisprojekte tervise edendamise ja hoidmise vallas, teadus- ja arenduskoostööd, täiendkoolitusi ja individuaalseid stipendiumiprogramme. Osalistel on plaanis välja töötada ja ellu viia järjest uusi rakendustegevusi.  

“Loodud on erinevaid ettevõtte ja isiku tasandit arvestavaid mudeleid, kuid teadaolevalt pole ükski linn, linnak ega arendaja arvestanud korraga nii inimese füüsilise, vaimse kui ka sotsiaalse tervise vajadustega. Nii sünnib meie koostööst maailmas ainulaadne tulemus, mida võimalik ka teistesse kogukondadesse edasi arendada,“ lausus Baltimaade suurimat ärilinnakut Ülemiste Cityt arendava Mainor AS-i juhatuse esimees Kadi Pärnits.

Koostöö käigus luuakse Ülemiste Citys tervisliku linnaku originaalmudel, mille eesmärk on muuta ja võimalikult suurel määral parandada linnakus elava ja töötava enam kui 12 000 talendi tervisekäitumist. Linnaku ettevõtted saavad aga enda käsutusse tööriista, mis aitab parendada töökeskkonda ja tervisekäitumist toetavaid teenuseid.  

„Koostöö Tartu Ülikooliga annab võimaluse kaasata Ülemiste Citysse loodava uue linnakukultuuri loomisse parimad erialaspetsialistid, nende teadmised ja kogemused. Et tõusta maailmas suunanäitajaks ning pakkuda oma talentidele tervemat ja terviklikumat keskkonda kui kuskil mujal, on teadlastest asjatundjate kaasamine hindamatu väärtusega,“ lisas Pärnits.  

„Soovime, et Tartu Ülikoolis loodavad teadmised jõuaks üha kiiremini ühiskonna teenistusse. Mul on hea meel, et Mainorist on saanud ülikoolile partner, kes soovib teha meiega mitmekülgset koostööd. Oleme kokku leppinud, et vahendame tervisliku linnaku kontseptsiooni loomisel nii teadus- ja arendustegevuse, õppetöö kui ka praktika võimalusi. Sel moel saame muuta arusaama sellest, milline võiks olla üks inimsõbralik tiheasustatud ala,” sõnas Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser. 

„Juhindume missioonitundest ja soovist keskenduda ennetusele, mitte tagajärgede ravile. Sotsiaalsetele väärtustele panustamine on siin kõige tähtsamal kohal – tuleb mõelda, kuidas suurendada talentide igapäevast heaolu ja ühtekuuluvustunnet ning parandada seeläbi vaimset tervist,“ selgitas Mainor Ülemiste juhatuse liige Ursel Velve. „Soovime luua järjest motiveerivama töö-, elu- ja arengukeskkonna, kus suhtlemis- ja liikumissõbralik taristu ja kogukondlik tegevus aitaksid uutele õnnestumistele kaasa. Seeläbi vähenevad ka stressi, kurnatuse ja läbipõlemise riskid.“  

Tartu Ülikool alustas juba kevadel kolmeetapilist talendi tervisemudeli väljatöötamist. See on üks osa ülikooli mahukast uuringust, milles keskendutakse kolmele põhilisele mõjutegurile: inimese füüsilisele, vaimsele ja sotsiaalsele tervisele. Neid jälgitakse kolmelt tasandilt – mida saaks ära teha töötaja, mida tööandja ja mida linnak tervikuna.  

Teadusliku mudeli loomiseks tehtud eeluuringu käigus selgitati välja nii linnaku töötajate tervisekäitumine kui ka ettevõtete toetav tegevus, samuti linnaku terviseteenused. Uuringus käsitleti inimeste vaimset ja sotsiaalset tervist, liikumist, söömist ja teisi mudelist tulenevaid konkreetseid tervisenäitajaid, aga ka keskkonnategureid.  

Ülemiste Tervisemaja juhataja Kristel Amjärve sõnul tekib koostöös Tartu Ülikooli kui Eesti parimate erialaspetsialistide koolitajaga järjest uusi võimalusi. „Tegu on meie arstide koolituskeskusega, mis on sisuliselt ainus Eestis. Praktilises mõttes tähendab see juba lähiajal Tartu Ülikooli kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku arstide vastuvõttude avamist meie tervisemajas. Tulevikus soovime koostööd erinevate uuringute ja koolituste kaudu järk-järgult süvendada, et ülikooli väärt spetsialistide kogemusi ja teadmisi meie linnaku tervisejuhtimise ja -käitumise arendamisel võimalikult tõhusalt ära kasutada.“  

Toimuma hakkavad müksatonid ehk linnaku ettevõtete intensiivsed arenduspäevad käitumisharjumuste mõjutamiseks. „Tekkiv ideepank laseb meil astuda samme, mis aitavad siinseid ettevõtteid ja suurendavad järjepidevalt nende töötajate teadlikkust tervisekäitumisest,“ lisas Velve.  

Tartu Ülikool on üks viiest kõrg- ja ülikoolist, kes on liitunud Ülemiste City koolituskrediidi projektiga. See on info vahendamise platvorm, mille eesmärk on toetada koolituskursuste abil Ülemiste ettevõtete ja kõrgkoolide koostööd. „Juba praegu töötavad Ülemiste Citys talendid – targad spetsialistid, juhid ja ettevõtted, kes loovad oma tegevusega suurt lisandväärtust,“ märkis AS-i Mainor juhatuse liige Eneken Titov.  

Samuti on koostöös Tartu Ülikooliga arendusjärgus tehismõistusega majajuht-suhtlusrabot Kratt, mille leidmiseks kuulutati Robotexi raames välja konkurss. „Kratt hakkab abistama Ülemiste City asukaid ja külalisi. Ta oskab erinevaid keeli, juhatab inimesi õigetesse kohtadesse, tellib lifti ja broneerib ruume,“ kirjeldas Ursel Velve.  

Tartu Ülikooli liikumislabor on viimase aasta jooksul andnud nõu, kuidas muuta Ülemiste Citys paiknev Emili kool liikuvamaks ja mil viisil ehitada uut hariduskompleksi liikuma kutsuva kooli põhimõtete järgi. 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi