Esmaspäeva õhtul võivad 30 Tallinna kiirabi töötajat seista silmitsi töökaotusega, sest ei ole lasknud end koroonaviiruse vastu vaktsineerida – kiirabitöötajate ametiühingu juhatuse liige, Tallinna kiirabi vaktsineerimisest keeldunud töötaja Joona Sõsa kinnitas Postimehele, et ametiühing on valmis kohtusse pöörduma.

29. aprillil saatis Tallinna kiirabi peaarst Raul Adlas oma vaktsineerimata töötajatele hoiatuse, et kui nad 17. maiks end vaktsineerida ei lase, on tööandjal õigus tööleping üles öelda. Joona Sõsa sõnul tekitas seesugune suhtumine töötajates pehmelt öeldes hämmingut. «Kõik töötajad on koos selle aasta rüganud, võidelnud eesliinil patsientide eest ja nendega koos ja nüüd on osa inimestest saanud sellise kohtlemise osaliseks,» sõnastas Sõsa meeleolu.

Tema sõnul ei kavatse paljud Adlase nõuet täita, kuid kavatsevad tööl edasi käia. «Valitsuse määrusest kiirabibrigaadi koosseisu ja varustuse nõuete ning tööjuhendi kohta leidsime, et immuniseerimispassi olemasolu tõendamine nõuete hulka ei kuulu, samuti ei leia me töötervishoiu ja tööohutuse seadusest nõuet, mis kohustaks töötajat olema vaktsineeritud tööohutuse eesmärgil,» selgitas ta. «Põhiseadusest nähtub väga täpselt, et seadus on asutusesiseste dokumentide kõrval ülimuslik. Need inimesed käivad tööl edasi ja praegu me ei näe ühtegi alust, et nende inimestega peaks 17. mail midagi juhtuma.»

Kui nad siiski peaks töö kaotama, on nad Sõsa kinnitusel valmis võitlust pidama kohtuni välja. «Kindlasti kasutame kõiki õiguskaitsemeetodeid, meil on advokaat, meil on koostööpartnerid, kui vaja, lähme sellega kohtuni välja,» ütles Sõsa.

Tema sõnul ei peeta võitlust vaid kiirabitöötajate eest. «Meie ametiühing ootab liituma kõiki tervishoiutöötajaid, kes vähegi tunnevad, et meist võiks olla kasu nende huvide ja õiguste eest seismisel. Me ei ole vaid enda eest väljas, vaid tegemist on laiema küsimusega, mis puudutab väga paljusid.»

Sellal kui meditsiinipersonali napib ja olemasolevad töötajad on murdumise äärel, on tööandja nõue tarbetu lisastress. «Kui need inimesed nüüd murduvad ja töölt lahkuvad, siis võib-olla nad ei tule enam tervishoiusektorisse kunagi tagasi. Meie hinnangul kujutaks selline olukord endast väga laialdast tervishoiukriisi,» hoiatas ta.

Põhjuseid, miks osa kiirabitöötajatest ei ole nõustunud vaktsineerima, on Sõsa sõnul mitu. «Me ei ole kindlasti vaktsiinivastased,» selgitas ta. «Pigem oleme eksperimentaalsete ja uurimata vaktsiinide kriitikud või siis vaktsiinivabaduse pooldajad, kehalise puutumatuse pooldajad – me oleme väga vastutustundlikud tervishoiutöötajad ja see ei tee meist vaktsiinivastaseid.» 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi