Finnair tühistas esmaspäeva õhtul ja teisipäeva esimestel minutitel kaks Helsingist Tallinna suunduma pidavat lendu, mistõttu pidid umbes sadakond inimest veetma kurnava öö Helsingi Vantaa lennujaama pinkidel, kusjuures ootajaile ei organiseeritud isegi joogivett.

Tallinna lennujaama juhatuse liikme Einari Bambuse sõnul jättis Finnair ära lennu AY 1023, mis pidi väljuma Helsingist kell 17, ja lennu AY 1035, mille väljumisaeg oli 00.20. Lennud jäid ära kehva nähtavuse tõttu Tallinnas.

Stockholmist läbi Helsingi koju teel olnud Eesti Hoiuraamatukogu direktori Gerda Kordemetsa sõnul tulid Finnairi esindajad südaöö paiku ka teise lennu ärajäämisest teavitama turvameeste saatel. «Ilmselt kardeti, et võib tekkida jama ja keegi muutub emotsionaalseks,» nendib ta.

Inimesed, keda Kordametsa hinnangul võis olla ligi 150, Finnairi kommunikatsiooniosakonna andmeil aga umbes 70, uurisid, kas neil oleks võimalik saada hotelli. Öömaja organiseerimise kohustuse koos toitlustmise ja muu abi osutamisega asetab lennu ärajätmisel lennufirmale eurodirektiiv EC/261 2004.

Kordemetsa sõnul vastas Finnair, et Soome sisenemine ei ole koroonapiirangute tõttu praegu lubatud. Ära said küll minna Soome kodanikud ja erand olevat tehtud ka ühele väikelastega reisijale Eestist, kellel õnnestus ööks lennujaama transiitalalt lahkuda, kuid teistel tuli end sisse seada pinkidel. Reisijate palvele vastu tulles organiseeris Finnair mingil hetkel magajaile ka tekid, kuid joogivett mitte. Juua tuli kraanist või kasutada raha eest karastusjookide automaate. Enne magamajäämist oli Kordemets saanud reisijaid lepitada püüdnud Finnairi töötajalt kinnituse, et pääseb kindlasti kell 10 hommikul Tallinna suunduvale lennule. Hetk pärast seda, kui lennufirma oli lubanud hankida suure Airbusi, mille pardale kõik ära mahuvad, saabus Kordemetsa telefoni aga teade, et ta on broneeritud ümber lennule, mis väljub Tallinna kell 16.25.

Kui Kordemets selle kohta selgitust paluma läks, rahustati teda taas, et tegemist peab olema eksitusega ja kindlasti saab ta hommikul kohe esimese lennuga oma teed jätkata. Hommikul see lubadus enam ei kehtinud ja vahepeal tööle tulnud uued lennufirma töötajad selgitasid, et Kordemetsa lend läheb Tallinna kell 16.25. Varem õnnestus Kordemetsal koju saada ainult kangekaelsele väravasse ootama jäämisele, sest viimsel hetkel selgus, et pardal olid siiski mõned vabad kohad. Mingit Airbusi Finnair organiseerinud ei olnud.

Tallinna lennujaama juhatuse liikme Einari Bambuse sõnul olid lendude tühistamised seotud Tallinna lennuväljal käivate ulatuslike ehitustöödega, mis ei võimalda teatud aeronavigatsiooniseadmete kasutamist.

«Selle kohta on väljastatud NOTAM (lennundusteave) ja see on edastatud kõigile vedajatele. Tavapäraselt kehvemate ilmastikuoludega maandumisel mängivad olulist rolli õhusõiduki ja seal olevate navigatsiooniseadmete vanus, õhusõiduki tüüpi ja piloodi kogemus – õhusõiduki maandumise lõpliku otsuse teeb alati piloot,» sõnas Bambus.

Mari Finnairi kommunikatsiooniosakonnast kommenteeris, et tavaolukorras oleks reisijad pandud hotelli, kuid seoses lennujaama transiitalal olevate hotellide puudumisega ei osutunud see võimalikuks. Soome sisenemise kriteeriumitele reisijad aga ei vastanud.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi