Ida-Virumaa Lüganuse põhikooli lapsevanemad otsustasid, et kaebavad kohtusse vallavolikogu otsuse kool sulgeda, kirjutab Postimees. 

Lüganuse kooli hoolekogu esimees Lauri Saul ütles, et laupäeval tegid otsuse kümme lapsevanemat, kuid kaebusega võib lähipäevil liituda veelgi enam inimesi. Saul ütles, et alustas eile advokaadi palkamist. Lüganuse volikogu otsustas kooli sulgeda 30. märtsil. Pärast seda on 30 päeva aega, et otsus vaidlustada. Saul märkis, et lapsevanemate esmane soov on saada kohtult esmane õiguskaitse, et kool võiks kuni kohtuvaidluse lõpuni tegutsemist jätkata.

Lapsevanemad hakkasid juba selle aasta algul koguma raha Lüganuse Tagaküla Seltsi arvele, et kohtuskäiku finantseerida. Saul märkis, et ta ei taha enne lepingu sõlmimist advokaadi nime avalikustada. «Meil on piisavalt raha, et esmased kulud katta,» lausus Saul.

Saul märkis, et õiguskaitse saavutamise eesmärk on, et õpetajad ei lahkuks koolist. «See on sõnum õpetajatele, palun ärge kohe ära minge, lapsevanemad hakkavad kooli eest võitlema,» ütles Saul, kelle poeg lõpetab kevadel Lüganuse kooli 5. klassi.

«Lüganuse kool on regiooni parim eestikeelset haridust andev kool. Lüganuse kool annab haridust eesti keeles, kuigi koolis õpib ka vene ja saksa emakeelega lapsi,» rääkis Saul.

Saul ütles, et Kiviõli keskkoolis on kakskeelsuse pärast probleeme õppetöö kvaliteediga. Kuigi kool on eesti õppekeelega, on väidetavasti selles keeles õpetamisega probleeme, sest kolmandik lastest on vene emakeelega.

«Meie laste hariduse kvaliteet langeb, kui kool suletakse, meie lapsevanematena sellega ei nõustu,» ütles Saul.

Saul märkis, et kool pole süüdi sellest, et vallavalitsuse rahakott on tühi. Sauli sõnul on vallavalitsus teinud valesid valikuid, kui kulutas raha spordi- ja Kiviõli keskväljaku ehitamisele. «Kas paneme kooli kinni, sest vallavalitsus on elanud üle oma võimete? See on olnud valikute küsimus ja lapsevanemana ma sellega ei nõustu,» põhjendas Saul.

«Vallavalitsus ei saa takistada lapsevanematel kohtusse pöördumast, see on nende õigus,» ütles Lüganuse vallavanem Marja-Liisa Veiser Isamaast. Veiser ütles eelmisel nädalal Postimehele, et vallavalitsus otsustas kooli sulgeda, sest seda soovitas Cumulus Consultingu analüüs.

Veiser kaitses aasta tagasi valimiskampaania ajal Lüganuse kooli. «Koolivõrgu kujundamises ei saa ega tohi vaadata ainult eelarveridu Exceli tabelis. Eesmärk viia eestikeelne koolipere harjunud kultuurikeskkonnast tulevikus suurema keskuse kakskeelsesse kooli ei ole õige. Selline käitumine vaesestab elukeskkonda Ida-Virumaal ja tähendab eestluse välja tõrjumise jätku maakonnast,» kirjutas ta koos erakonnakaaslase Tõnis Lukasega allkirjastatud arvamusloos Postimehe veergudel.

Lüganuse koolijuht Tõnu Lont ütles, et õpetajad juba käivad töövestlustel teistes koolides, et leida endale sügiseks uus töökoht. Lont ütles, et ei pea õigeks kooli sulgemist, sest samas vallas tegutsev Maidla põhikool on veel väiksem, üle 30 lapse.

Lüganuse vallavalitsus hoiab avatuna ka Kiviõli keskkooli gümnaasiumi osa, kuigi selles õpib umbes 60 last. Nii väikest gümnaasiumi peab haridusministeerium elujõuetuks nii õppetöö kvaliteedi kui ka efektiivsuse tõttu. Nii väikese laste arvu korral ei kata riiklik pearaha õpetajate palgakulu.

Lüganuse põhikoolis käib üle 60 lapse ja seda peetakse Ida-Virumaa vanimaks eestikeelset haridust andnud kooliks. Kooli sulgemise järel tuleb lastel minna Maidlasse või Kiviõli keskkooli.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi