Paavst Franciscus ärgitas kolmapäeval oma jõululäkituses rahvusvahelist kogukonda pürgima rahu ja julgeoleku poole Süürias ja terves Lähis-Idas. 

“Las Kristus toogu oma valgust paljudele lastele, kes kannatavad Lähis-Idas sõdade ja konfliktide käes,” ütles paavst oma traditsioonilises esimese jõulupüha pöördumises “Urbi et Orbi” (“Linnale ja maailmale”).

“Toogu ta kergendust armastatud Süüria rahvale, kes ei näe ka täna mingit lõppu vaenule, mis on lõhestanud nende riiki viimase kümne aasta jooksul,” ütles Franciscus. “Inspireerigu ta valitsusi ja rahvusvahelist kogukonda leidma lahendust, et selle regiooni rahvad saaksid koos ja turvaliselt elada ning tuleks lõpp nende kannatustele,” sõnas ta. 

Franciscus rääkis ka olukorrast Liibanonis, ärgitades lahendama riigis jätkuvat kriisi läbi uuesti pühendumise harmoonilisele kooseksisteerimisele. 

Paavst ütles jõulupüha sõnumis, et palvetab “liibanoni rahva eest, et see leiaks uuesti üles oma kutsumuse kehastada kõigi jaoks vabaduse ja harmoonilise kooeksisteerimise sõnumit”.

Franciscus soovis ka julgustust venezuela rahvale, palvetades, et majanduskriisis Venezuela elanikud saaksid kogu vajamineva abi. 

Katoliku kiriku pea märkis, et venezuela rahvast on poliitiliste ja ühiskondlike pingete läbi pikka aega proovile pandud.

Paavst taunis ka äärmusrühmituste rünnakuid Lääne-Aafrikas, eriti aga Burkina Fasos, Malis, Nigeris ja Nigeerias, ning ärgitas pakkuma leevendust neile, keda kiusatakse taga nende usu pärast nagu misjonärid ja koguduste liikmed, kellele on osaks saanud inimröövid. 

Franciscus palvetas nende eest, kes kannatavad vägivalla, looduskatastroofide või haiguspuhangute käes, samuti parema elu otsinguil ohtlikku mereteed Euroopasse ette võtvate migrantide eest. 

“See on ebaõiglus, mis sunnib neid ületama kõrbeid ja meresid, millest saavad surnuaiad,” ütles ta. 

“See on ebaõiglus, mis sunnib neid kannatama ebainimlikes kinnipidamislaagrites kirjeldamatut ärakasutamist, igal võimalikul kujul orjastamist ning piinamist. See on ebaõiglus, mis tõrjub neid eemale kohtadest, kus neil oleks lootus väärika elu järele, ja mis jätab neid ükskõiksuse müüride ette,” lausus Franciscus. 

Ta rääkis jõululäkituses ka Kongo Demokraatliku Vabariigi idaosast, mida on vaevanud kümnete kohalike ja välismaiste relvarühmituste kohaloleku tõttu juba veerandsada aastat julgeoleku puudumine. 

“Toogu Jeesus Kristus rahu nendele, kes elavad Kongo Demokraatliku Vabariigi idaosas, mille jätkuvad konfliktid on lõhki rebinud,” sõnas 83-aastane katoliku kiriku pea. 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi