Pakistani peamine luureteenistus andis USA-le juhtlõnga, mis aitas neil leida ja tappa terrorivõrgustiku Al-Qaeda endise juhi Osama bin Ladeni, ütles Pakistani peaminister Imran Khan esmaspäeval.

Pakistan oli enne Khani avaldust ametlikult eitanud bin Ladeni viimase asukoha teadmist enne seda, kui USA eriüksuslased ta 2011. aasta 2. mail Pakistanis ülisalajase operatsiooni käigus tapsid. Bin Laden tapeti Pakistani pealinnast Islamabadist põhjas asuvas garnisonilinnas Abbottabadis, kus asub riigi sõjaväeakadeemia.

See asjaolu vallandas spekulatsioonid, et Pakistani valitsus aitas bin Ladenil ennast varjata.

Operatsiooni kujutati Pakistanis suure rahvusliku alandusena ja see tõi kaasa suhete halvenemise Islamabadi ja Washingtoni vahel.

Khan väitis seda oma esimese USA-visiidi käigus antud usutluses Fox Newsile, kui temalt küsiti, kas ta vabastaks vangistatud arsti, kelle teeseldud vaktsineerimiskampaania aitas Ühendriikidel bin Ladeni jälile jõuda.

“See on väga emotsionaalne teema, sest Shakeel Afridit peetakse Pakistanis spiooniks,” lausus peaminister arstile viidates.

“Meie Pakistanis tunnetasime alati, et oleme USA liitlased ja et kui meiega oleks jagatud informatsiooni Osama bin Ladeni kohta, oleksime pidanud ta kõrvaldama,” sõnas Khan.

Saatejuht küsis seejärel, kas Khan mõistab skepsist Pakistani peamise luureteenistuse ISI suhtes seoses tähtsa info lekitamisega.

“Sellest hoolimata oli ISI see, kes jagas informatsiooni, mis viis Osama bin Ladeni asukohani,” ütles peaminister. “Kui te küsite CIA-lt, saate teada, et see oli ISI, mis edastas telefoniühenduse kaudu esialgse asukoha.”

Kuigi Pakistan eitab ametlikult teadmist, et bin Laden elas riigi territooriumil, ütles Pakistani endine luurejuht Asad Durrani 2015. aastal telekanalile Al-Jazeera, et ISI teadis ilmselt, kus bin Laden end varjas ja lootis kasutada teda kauplemishoovana.

2013. aastal avalikkusele lekitatud Pakistani valitsuse raportist selgus, et bin Laden saabus Pakistani 2002. aasta suvel pärast USA sõjalist sissetungi Afganistani eelmisel sügisel ja asus Abbottabadi elama 2005. aasta augustis.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi