Maikuuga alanud navigatsiooniperioodil on väga oluline veenduda oma veesõiduki korrasolekus, kontrollida päästevarustuse olemasolu ja sidevahendite töökorda, rõhutab politsei.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) mereturvalisuse grupi juhi Marge Kohtla sõnul on politsei laevastik merel aastaringselt ja valmis inimestele appi tulema, kuic navigatsioonihooaja alguseks 1. mail lükati vette ka väiksemad veesõidukid. „Politsei mereüksuste tööd planeerime nii, et väikelaevade liikluse tihenedes oleme juba suurema ressursiga väljas, tagamaks kõigi vee peal liiklejate turvalisust. Lisaks on hooaega juba alustanud või kohe alustamas ka vabatahtlikud merepäästjad, kes reageerivad sündmustele nii merel kui piiriveekogudel, samuti tegelevad nad oma kogukondades aktiivselt teavitustööga, et veeliiklus oleks ohutum,” ütles Kohtla.

Enamus hädakõnesid tehakse PPA merevalvekeskusele just suvisel hooajal. „Paljud abipalved on seotud veesõidukite tehnilise rikkega ning selliseid väljakutseid on rohkem kevadeti ja varajasel suvel. Merevalvekeskus saadab selliseid juhtumeid lahendama peamiselt vabatahtlikud merepäästjad või lähedal asuva PPA üksuse. Õnneks ei ole inimeste elud sellistel juhtudel üldiselt ohus, kuid merel võib olukord hetkega muutuda. Selliste olukordade vältimiseks saab iga inimene palju ära teha,“ sõnas Kohtla.

Enne veesõiduki vette laskmist on oluline veenduda selle tehnilises heakorras ning teha ennetavalt vajalikud parandus- ja hooldustööd, tähelepanu tasub pöörata nii veesõiduki kerele kui ka mootorile. Üle tuleb vaadata ka varustus, mis veesõidukis on nõutud, samuti veenduda, et päästevarustus on terve ja töökorras.

Samuti on oluline veenduda, et mereraadioside jaam toimib tõrgeteta. Selleks tuleb üle kontrollida antenni ühendus kaabliga ning vajadusel antenni ühenduskoht ja pistikud puhastada ning taas ühendada selliselt, et pistikutesse ei satuks vett. Kontrollida tasub ka kaabli ühendust raadiojaamaga, veendumaks, et see ei ole oksüdeerunud. Pärast veesõiduki vette laskmist tuleb kindlasti teha DSC-ga sidekontroll PPA merevalvekeskusega või Tallinn Raadioga. Sidekontrolli võib alati korrata ka navigatsioonihooaja jooksul kui on kahtlus, et raadioside ei toimi või toimib halvasti.

Mereraadioside kasutamiseks peab inimesel olema läbitud koolitus. „Kui inimesel ei ole tunnistust koolituse läbimisest, tohib raadiosidet küll kuulata, kuid eetrisse minna ei tohi. Hädaolukorras on see siiski lubatud ning kindlasti tuleks abi kutsuda kas raadiosides või helistades merevalvekeskusele numbril 619 1224,“ selgitas mereturvalisuse grupi juht.

„Talvine periood on küllalt pikk ja viimasest meresõidust on paljudel inimestel kindlasti tükk aega möödas. Seetõttu tasub hooajaks valmistudes alati aega võtta ning korralikud ettevalmistused teha, et merel, järvel või jõel olles ei tekiks eluohtlikke olukordi või halbu üllatusi,“ rääkis Kohtla.

Igal aastal saab PPA merevalvekeskus ligi 250 abipalvet või hädaabiteadet veekogudelt. Ligi pooled abipalved on seotud tehniliste riketega.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi