Põltsamaa linnas toimusid aprilli keskel põhjalikud lossi vallikraavi puhastamise kaevetööd, mille käigus avastati mitmeid arheoloogiliselt hinnalisi leide, kirjutab Vooremaa.

Kraavi puhastustöödeks sõlmiti leping OÜga Vändra MP ja see läheb kokku maksma 16 980 eurot, millele lisandub käibemaks. Kraavist välja tõstetud setted ladestatakse Lossi tänava kõrval jõe lähedal asuvasse parki.

Kaevetööde käigus avastasid arheoloogid ka mitmesuguseid ajaloolisi leide, mille abil on võimalik mõndagi huvitavat järeldada Põltsamaa linna ja piirkonna ajaloo kohta. Kaevetööde juht arheoloogiaprofessor Heiki Valk Tartu ülikoolist lausus, et Põltsamaa lossi vallikraavi on varemalt korduvalt juba tühjendatud, kuid mõnes kohas polnud kraavi aastakümneid korralikult süvendatud, mistõttu tuli sealt muu prahi kõrval välja ka päris üllatavaid leide. Töödel osales kokku kolm arheoloogi, lisaks neile ka metallidetektoritega otsijad.

„Ilmselt kõige põnevam leid oli ilus ajalooline mõõk, mis oli täiesti tervena säilinud. Veel tuli süvendustöödel välja kaks Eestis täiesti ainulaadset malmist metallisulatuskulpi, mille sees on sulatatud vasesulameid pronksi, messingit, tina ja pliid, millest võib järeldada, et linnuses on tegeletud metallivaluga. Varem polnud meil teavet selle kohta, et Põltsamaa linnuses on tegeletud nii suuremahuliste metallisulatustöödega – tegu on olnud ikkagi tootmistegevusega,“ lausus Heiki Valk.

„Leidude hulgas oli veel üks keskaegne kirves, mitmeid hobuseraudu, rootsiaegseid münte, tsaariaegseid vaskrahasid, keraamikat ja palju muud. Leidus ka palju prahti, mida oli sinna visatud nõukogude ajal. Lossi tänava poolselt küljelt leidsime kolm malmist kahurikuuli, mis olid kukkunud läbi muda nii sügavale, et need polnud eelmiste süvendamiste käigus välja tulnud. Need kahurikuulid pärinevad ilmselt ajavahemikust 16.–17. sajand,“ lisas Valk.

Paest ja maakivist Põltsamaa linnus püstitati Põltsamaa jõe kaldale Mõhu kihelkonna keskusesse 1272. aastal ordumeister Otto von Rodensteini juhatusel. Põltsamaa lossi vallikraavi puhastustööd olid seotud lossi rekonstrueerimise ja heakorratöödega, mis on nüüd suuremalt ette võetud.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi