Rahvusooperis Estonia toimub reedel Tiit Härmi balleti “Õhtused majad” maailmaesietendus.

Kujunduse ja kostüümide autor on Maarja Meeru, valguskunstnik Margus Vaigur, videokunstnik Taavi Varm ja kirjanduslik konsultant Paul-Eerik Rummo.

Lavastus “Õhtused majad” põhineb Gustav Mahleri muusikal ning Eduard von Keyserlingi samanimelisel jutustusel. Lavastaja Tiit Härm: “Minu jaoks tähendab see ballett eeskätt Mahleri muusikat. Vahel näib mulle, et ta kirjutaski oma muusika Keyserlingi romaani järgi. Seepärast on mul tunne, et loon oma koreograafiat muusikale, mis juba vastabki romaani tundemaastikule, mitte ei otsi muusikat, millega stseene illustreerida.”

Estonia teatri legendaarne tantsija, peaballettmeister ning endine kauaaegne balletijuht on unistanud Keyserlingi romaani lavale toomisest ligi 20 aastat. Teda hämmastab autori oskus lahata armastust ja tundeid niivõrd peente nüanssideni ning tabada ära tegelaste hingeseisundeid. Härmi sõnul püüab ta oma lavastuses tabada peategelaste keerukat tundeelu kõigi selle nüanssidega, nende püüdlust teineteise poole, suutmata samas loobuda iseenesest ja oma arusaamadest. Härm: “Mahler võimaldab mul kõiki neid tundenüansse kujutada.”

Esietendusel astuvad peaosades publiku ette Jevgeni Grib, Laura Maya, Madeline Skelly, Ali Urata, Marjana Fazullina.

Kuna rahvusooperi juurdeehitus ja suur saal ei ole veel valminud ning Mahleri muusika mängimiseks vajaminevas suuruses orkester ei mahu praeguse teatrisaali orkestrisüvendisse ära, esitatakse muusikat salvestatuna. Rahvusooper Estonia kasutab alates käesolevast hooajast loomuliku ja dünaamilise kõla saavutamiseks teatrisaalis 22 spetsiaalset kõlarit.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi