TALLINN, 17. veebruar, BNS – Salme tuulikupargi 60 meetri kõrguse tuulegeneraatori pooleks murdumise põhjuseks peab selle omanikfirma juht Oleg Sõnajalg poltide purunemist oletatavasti tugeva tuulepuhangu tõttu, kirjutab Postimees. 

Tuuliku murdumise tekitatud valju pauku kuulsid teisipäeva õhtul kella 22 paiku paljud tuulikupargist paari kilomeetri kaugusel asuva Salme asula elanikud. Kohalik põllumees Raimond Ellik ütles ajalehele Saarte Hääl, et õnneks on loomad praegu kõik laudas, mitte tuulikute lähedal karjamaal.

Tuulikuparki haldava Eesti Elektri omanik Oleg Sõnajalg ütles, et 2005. aastal ehitatud tuugenil purunesid torni sektsioone ühendavad poldid ja seda võis põhjustada väga tugev tuulepuhang. «Tuuliku torni sektsioone ühendab umbes sada polti, mida iga kuu kontrollitakse, samuti tehakse seda pärast tugevat tormi,» selgitas Sõnajalg. «Kõiki polte kontrollitakse hoolduses momentvõtmega, et need oleksid täpselt õige pinge all.»

Purunenud tuulikut hooldati Sõnajala väitel kuu aega tagasi, paari nädala eest vaadati poldid veel kord üle ja mingeid kahjustusi siis ei paistnud.

«Üksikute poltide purunemisi tuleb ette, aga et korraga… siis peab mõjuma ekstreemne jõud. Poldid olid värskelt murdunud ja roostet neil ei olnud,» lisas Sõnajalg. «Kõige tähtsam on see, et inimesed viga ei saanud.»

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) ehitus- ja raudteeosakonna juhataja Kati Tamtik ütles, et neil pole praegu teada, kas tuulikule olid väljastatud korrektsed ehitus- ja kasutusload ning kas ehitamisel oli järgitud projekti. Ta lisas, et amet asub õnnetuse tekkepõhjusi välja selgitama.

Tamtiku sõnul peavad kõik ehitised, sh elektrituulikud, olema kogu oma olemasolu vältel ohutud. «Ohutus hõlmab endas ka mehaanilist stabiilsust ning ehitisega ei tohi põhjustada ohtu inimesele, varale ega keskkonnale,» mainis ta.

Salme tuulepark rajati 2005. aastal Saaremaal Salme vallas, seal oli kuus 0,5 MW võimsusega kasutatud tuulikut. Pargi koguvõimsus oli 3 MW. Aastal 2014 püstitati perekond Sõnajalgade enda arendatud tuulik Eleon 3M116 võimsusega 3 MW, kõrgusega 122 meetrit ja rootori diameetriga 116 meetrit. Sellega sai pargi koguvõimsuseks 6 MW.

Tänavu jaanuaris avaldatud majandusaasta aruandes kirjutas ASi Eesti Elekter juhatuse liige Andres Sõnajalg, et aruandeperioodi tuulistel päevadel tootis Salme tuulepark kogu Sõrve sääre ja osaliselt ka Kuressaare vajatava elektrikoguse.

Elektrituuliku purunemine on väga haruldane juhtum. 2015. aasta lõpul kukkus Rootsis Jönköpingi läänis pikali üks Lemnhulti tuulepargi elektrituulikutest.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi