TALLINN, 16. märts, BNS – Tartu Ülikool otsustas 7. märtsil, et ei võta sel aastal bakalaureuse ega magistriõppesse vastu Venemaa ja Valgevene kodanikke, kel puudub Euroopa Liidus elamise luba – nüüd aga on selle otsuse osas avaldanud protsesti paljud tudengid, õppejõud ja vilistlased, kirjutab Tartu Postimees.

Vaid paar päeva pärast ülikooli senati otsust hakkas ringlema avalik kiri, milles väljendati rahulolematust ülikooli otsusega ning paluti senatil see üle vaadata. Praeguseks on pöördumisele andnud oma allkirja rohkem kui kaks tuhat inimest.

Tartu ülikooli prorektori Aune Valgu sõnul pole kiri otseselt ülikoolile ega senatile adresseeritud ja sel teemal ametlikumat arutelu toimunud pole. Siiski on rektoraat asjaosalistega vestelnud ja arutanud küsimust instituutide programmijuhtidega.

«Me oleme kirja küll näinud, aga ma ei ütleks, et sel puhul on tegu mingisuguse suurema vastuseisuga ülikooliperes,» kinnitas Valk. «Seal on üksikuid õppejõude ja dotsente, aga Tartu ülikoolis on alati olnud erinevate arvamustega inimesi.»

Siiski on kahe tuhande allakirjutanu hulgas arvestatav hulk ülikooli töötajaid, eriti filosoofia ja semiootika ning vene ja slaavi filoloogia instituutidest. Oma ühispöördumise senati otsuse vastu koostasid eelmisel nädalal ka Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Ülikooli, Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud ja töötajad. Sellel oli teisipäevase seisuga 190 allkirja.

Tartu ülikooli semiootikateaduri Alexandra Milyakina sõnul vestlesid prorektorid ka filosoofia ja semiootika instituudi töötajatega, kellest rohkem kui pooled on otsuse vastu. Allakirjutanute seas on näiteks TÜ emeriitprofessor Mihhail Lotman, emeriitprofessor Irina Külmoja, semiootikaosakonna juhataja professor Timo Maran ja emeriitprofessor Ljubov Kisseljova. «Vestlusest selgus, et senat ei pea meie kirja tõendiks ülikoolipere lõhestumise kohta,» ütles üks pöördumise autoreid Milyakina. «Meid hoiatati ka, et niisugused protestid võivad infosõjale kaasa aidata.»

Valk väljendas muret, et senine probleemi kajastamine on kaasa aidanud ülikooli vastu suunatud internetitrollide rünnakule. «Tekkinud olukord on habras ja meedia võib sellisel juhul õli tulle valada,» ütles ta.

Samuti on Valgu sõnul arutelu end ammendamas, kuna välisüliõpilaste vastuvõtmise tähtaeg ingliskeelsetele erialadele kukkus teisipäeval. Samas ei välistanud Valk uut senati arutelu vastuvõtu teemal siis, kui avalik pöördumine jõuab ametlikult nende kätte.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi