Itaalia politsei leidis Leonardo da Vinci maali “Salvator Mundi” 500 aasta vanuse koopia ühest Napoli korterist ja tagastas selle kirikule, millel polnud aimugi, et see oli varastatud.

Politsei ütles esmaspäeval, et nad võtsid kinni korteri 36-aastase omaniku kahtlustatuna varastatud esemete vastuvõtmises. Varastatud maal leiti mehe magamistoa kapist.

Jeesus Kristust kujutav maal on osa Napoli San Domenico Maggiore kirikukompleksi kuuluva Doma muuseumi kollektsioonist.

Tegu on koopiaga Leonardo da Vinci kuulsast taiesest. Originaal müüdi 2017. aastal Christie’s oksjonil 450 miljoni dollari eest. Tegu oli kõige kallima eales müüdud maaliga.

Napoli Doma muuseumi ei ole koroonapiirangute tõttu juba mitu kuud keegi külastanud ja keegi ei olnud maali kadunuks kuulutanud.

Pole veel selge, kuidas politsei maalivarguse avastas, kuid korravalvurite sõnul oli see “eriti keeruline operatsioon”.

“Maal leiti laupäeval tänu suurepärasele ja hoolikale politseiopeatsioonile,” ütles Napoli prokurör Giovanni Melillo.

“Selles asjas ei olnud mingit kaebust ja tegelikult me võtsime ühendust (kiriku) prioriga, kes ei olnud teadlik selle kadumisest, kuna ruum, kus maali hoiti, oli olnud kinni kolm kuud.”

Arvatakse, et maali autor on Giacomo Alibrandi ja see on tehtud 16. sajandi alguses.

Pärast maali tagastamist kirikule uurib politsei, kuidas see üldse varastati, kuna sissemurdmisest ei ole mingeid märke, ütles Melillo.

Kinnivõetud mees väitis, et ostis maali kirbuturult.

San Domenico Maggiores, mis on ka varem varguste ohvriks langenud, on palju tähtsaid kunstiteoseid. Mõned neist, seal hulgas Caravaggio, Raffaeli ja Tiziani maalid, on viidud Napoli muuseumidesse varjule.

Leonardo da Vinci originaalset “Salvator Mundit” ja selle koopiat näidati Napolis koos 2015. aastal näitusel, mis korraldati paavst Franciscuse visiidi tähistamiseks.

Kaks aastat hiljem osteti Da Vincile omistatud maal oksjonil. Christie’s teatas hiljem, et ostjaks oli Abu Dhabi kultuuriosakond ning seda kavatsetakse näidata Abu Dhabi Louvre’is.

Maali ei ole aga sestpeale mitte kunagi avalikkusele näidatud ja selle praegune asukoht on teadmata.

2013. aastast kuulus see Vene oligarhile Dmitri Rõbolovlevile, kes maksis selle eest 127,5 miljonit dollarit.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi