Egiptus, Etioopia ja Sudaan alustasid laupäeval taas läbirääkimisi eesmärgiga leida lahendus Niiluse suurimale lisajõele rajatava vaidlusaluse Etioopia suure tammi küsimuses.
Kolm päeva kestvad kõnelused korraldatakse Kongo DV pealinnas Kinshasas.
Kongo DV on praegu Aafrika Liidu (AL) eesistuja ning AL vahendab Egiptuse, Etioopia ja Sudaani vahelisi läbirääkimisi Etioopia Suure renessanssitammi (GERD) küsimuses.
Egiptuse välisministeerium teatas oma avalduses, et Kairo sooviks on, et läbirääkimised lõppeksid õiguslikult siduva leppega tammi hiigelreservuaari täitmise ja töö osas.
Etioopia niisutustööde ministri Seleshi Bekele teatel osalevad läbirääkimistel kolme riigi välis- ja niisutustööde ministrid ja lisaks Aafrika Liidu eksperdid.
Ühe tundmatuks jääda sooviva Sudaani diplomaati teatel kohtusid kolme riigi eksperdid ja AL-i esindajad laupäeval, enne pühapäeval ja esmaspäeval toimuvat ministrite kohtumist.
Vaidluses keskendutakse plaanitava tammi taga asuva reservuaari täitmise kiirusele, selle iga-aastase täitmise meetodile ja sellele, kui palju vett laseb Etioopia allavoolu juhul, kui peaks tulema mitmeaastane põud. Veel üks erimeelsusi põhjustav teema on see, kuidas peaksid kolm riiki lahendama kõik tulevikus tekkida võivad vaidlusküsimused.
Egiptus ja Sudaan soovivad õiguslikult siduvat lepingut tammi täitmise ja töö kohta ning Etioopia arvates piisab suunistest.
Läbirääkimised algavad vaid mõned päevad pärast seda, kui Egiptuse president Abdel Fattah al-Sisi nimetas oma riigi osa Niiluse veest “puutumatuks”, karmi hoiatusena Etioopiale, kes plaanib selle aasta teises pooles korraldada tammi täitmise järgmise faasi.
Al-Sisi hoiatas teisipäeval “kujuteldamatu ebastabiilsuse” eest regioonis, juhul kui tamm täidetakse ja hakkab tööle ilma õiguslikult siduva leppeta.
Etioopia minister Bekele ütles, et tema riik on “nagu alati veendunud põhimõttekindlas, õiglases ja mõistlikus kasutamises ilma tõsist kahju tekitamata”.
Etioopia peab 5 miljardit dollarit maksvat tammi vajalikuks oma 110 miljoni elaniku kasvava elektrivajaduse rahuldamiseks. Tamm toodaks 6400 megavatti elektrit, mis suurendaks oluliselt riigi praegust 4000 megavatist elektritoodangut.
Sudaan soovib, et Etioopia koordineeriks ja jagaks infot tammi töö kohta, et vältida üleujutusi ja kaitsta omaenda elektrit tootvaid tamme Sinisel Niilusel, Niiluse peamisel lisajõel. Sinine Niilus ja Valge Niilus kohtuvad Sudaani keskosas. Sealt kulgeb jõgi läbi Egiptuse edasi põhja ja suubub lõpuks Vahemerre.