Euroopa Liidu suursaadikud kogunevad reedel, et hakata üle vaatama Ühendkuningriigiga sõlmitud vabakaubanduslepingut, mis peaks jõustuma järgmisel nädalal, kui Brexiti üleminekuperiood lõpeb.

Euroopa Liidu riigid on neljapäeval teatavaks tehtud leppele juba toetust avaldanud ja eeldatavasti kiidetakse see ühehäälselt heaks.

Kiire heakskiit on hädavajalik, kuna üleminekuperiood, mil Suurbritannia on seotud EL-i kaubandusreeglitega, lõpeb juba 31. detsembril. Leppeta lahkumine suurendaks kaost piiril ja tooks kaasa kõrged tollimaksud.

Briti parlament peaks lepingu heaks kiitma lähipäevil, kuid kuna Euroopa Parlament saab sellele ametliku heakskiidu anda alles järgmisel kuul, jõustub lepe esialgu ajutiselt. Eelduste kohaselt kiidab ka europarlament leppe heaks.

Ühendkuningriigi lahkumine blokist võttis üle kolme aasta, enne kui see tänavu jaanuaris lõpuks teoks sai. Kõnelused kaubandusleppe üle kestsid aga veel pea aasta.

Asjaosalised on teatanud, et 2000 lehekülje pikkune leping kaitseb mõlema poole huvisid. Londoni teatel annab see riigile kontrolli oma piiri, seaduste ja kalanduse üle. Brüssel teatel kaitseb see EL-i ühisturgu ja tagab, et Suurbritannia ei õõnesta bloki seadusi.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi