Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ütles pühapäeval Küprose okupeeritud põhjaossa saabudes, et läbirääkimistel lõhestatud saare üle tuleks keskenduda kahe eraldi riigi lahendusele. 

Varasematel kõnelustel on eesmärgiks olnud Euroopa Liitu kuuluva kreekakeelse Küprose Vabariigi ja alates 1974. aastast Türgi okupeeritud põhjaosa taasühendamine. Esimene neist moodustab saarest kaks kolmandikku. 

“Küprosel on kaks rahvast ja kaks eraldi riiki,” lausus Erdoğan. “Tuleb pidada läbirääkimisi lahenduse üle kahe riigi alusel.” 

Küprose võimalik ühinemine sai tagasilöögi, kui eelmisel kuul valiti isehakanud Põhja-Küprose Türgi Vabariigi presidendiks Erdoğani soosik Ersin Tatar.

Viimased ÜRO toetatud läbirääkimised saare taasühinemiseks jooksid liiva 2017. aastal.

Erdoğani visiit tähistab türgi-küproslaste riigi väljakuulutamise aastapäeva. Vastukaaluks Ateenast juhitud katsetele saavutada Küprose ühinemine Kreekaga saatis Türgi 1974. aastal saarele oma väed ja hõivas osa Küprosest. 15. novembril 1983 kuulutas Põhja-Küprose Türgi Vabariik end iseseisvaks. 

Türgi president külastab muu hulgas hüljatud Varosha kuurorti, mis asub Põhja-Küprose alla jäänud Famagusta linna lõunaosas. Kunagisest “Vahemere pärlist” ja kuulsuste lemmiksuvituskohast on nüüd saanud tühi kummituslinn. 

Türgi vägede sissetung sundis 1974. aastal Varosha elanikke lõunasse põgenema ja linn on tänaseni Türgi vägede kontrolli all. 

Tänavu 8. oktoobril avasid Türgi väed osaliselt Varosha mereranna ja pälvisid sellega rahvusvahelist kriitikat. 

Küprose president Nikos Anastasiades mõistis Erdoğani visiidi hukka ja nimetas seda ajalooliseks “setsessionistlikuks aktiks, millega toetatakse ebaseadusliku režiimi väljakuulutamist”. 

Erdoğani enesekindel vahelesegamine on tekitanud proteste saare lõunaosas elavate kreeklaste hulgas, aga ka paljudes Põhja-Küprose türklastes, kes näevad selles sekkumist Põhja-Küprose Türgi Vabariigi sisepoliitikasse.

“Ei sekkumisele! Vabadus kõigile!,” skandeerisid sajad türgiküproslased teisipäeval Põhja-Nikosias Erdoğani visiidi vastu protestides. 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi