Iraani rikastatud uraani varud on üle viie korra suuremad 2015. aasta tuumaleppes lubatust, teatas teisipäeval Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA).

IAEA raporti järgi oli Iraanil 2020. aasta 19. veebruari seisuga 1510 kg rikastatud uraani, tuumaleppega on aga seatud varude ülempiiriks 300 kg.

Mõned asjatundjad peavad taolist kogust tuumarelva loomise tarvis piisavaks. Samas on selleks vaja teha veel mitu sammu, muu hulgas täiendavalt rikastada, et muuta see tarvitamiskõlblikuks tuumarelvas.

Raporti andmeil ei ole Iraan rikastanud uraani üle 4,5 protsendi. Tuumarelvas kasutatav uraan peab olema rikastatud umbes 90 protsendini.

Ühendriigid taandusid 2018. aasta mais ajaloolisest tuumaleppest ja kehtestasid Iraanile karmid sanktsioonid, mis olid eelkõige sihitud selle naftasektorile.

Mõne päeva eest kohtusid Viinis leppe allesjäänud osapoolte esindajad, kes ei suutnud koostada selget plaani lepingu päästmiseks.

Lepe nägi ette Iraanile kehtestatud majandussanktsioonide leevendamise vastutasuks Teherani tuumaprogrammi piiramise eest.

Iraan on järk-järgult taandunud oma leppega võetud kohustustest.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi