Vene president Vladimir Putin kinnitas neljapäeval, et andis isiklikult loa mürgitatud opositsioonijuht Aleksei Navalnõi Saksamaale ravile toimetada.

“Kohe kui tema naine kodanikuna minu poole pöördus, kohe ütlesin prokuröridele, et nad uuriksid võimalust tal välismaale ravile minna,” lausus Putin televisioonis, märkides, et Navalnõil võimaldati Venemaalt lahkuda kriminaaljuurdlusest tingitud piirangutest hoolimata.

President Putini peamine vastane kukkus kokku lennukis augusti lõpus ning toimetati Siberi haiglasse, kust ta kahe päeva pärast viidi edasi Berliini. Sealses sõjaväelaboris tehtud analüüsid näitasid tema mürgitamist Nõukogude Liidus välja töötatud närvimürgiga Novitšok. 

Navalnõi suhtes on Venemaal algatatud mitmeid kohtumenetlusi, mis tema toetajate hinnangul on poliitiliselt motiveeritud. 

Kohtutäiturid arestisid Navalnõi koomas viibides tema korteri ja külmutasid pangakontod seoses mulluse otsusega, et opositsioonijuht ja tema abi peavad väidetava laimu tõttu tasuma 1,2 miljonit dollarit koolitoitlustusettevõttele Moskovski Školnik, mis kuulub Putinile lähedasele ärimehele Jevgeni Prigožinile. 

Vene president väitis, et taotles peaprokuratuurilt kohe luba Navalnõi lahkumiseks, kuigi too ei tohtinud seda teha. 

Euroopa Liit kehtestas varem sel kuul kuuele Putini siseringi liikmele seoses mürgitamisega sanktsioonid. 

Ühenduse hinnangul ei saanud Novitšokiga rünnakut toime panna föderaalse julgeolekuteenistuse, kaitseministeeriumi ja Putini administratsiooni osaluseta.

Saksa ekspertide järeldust Novitšokiga mürgitamisest kinnitasid hiljem ka Prantsusmaa, Rootsi ja ÜRO Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (OPCW). 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi