Kui Vene julgeolekuteenistused oleksid mürgitanud Aleksei Navalnõi, siis oleksid nad selle “lõpuni viinud”, ütles neljapäeval Venemaa president Vladimir Putin. 

Navalnõi haigestus rängalt reisil Siberist Moskvasse augustis ja ta toimetati Omski linna haiglasse ja sealt edasi viidi ta ravile Berliini. 

Eksperdid mitmest Lääneriigist on jõudnud järeldusele, et Kremli kriitik mürgitati Nõukogude Liidus loodud närvimürgiga Novitšok. 

Sel nädalal avaldatud mitme väljaande ühises uurimusloos olid toodud ära nimed ja fotod Vene julgeolekuteenistuse (FSB) keemiarelvade ekspertidest, kes on jälitanud Navalnõid juba mitu aastat. 

Putin ütles oma aastalõpu pressikonverentsil, et uurimusloo näol on tegemist USA eriteenistuste materjalide “legaliseerimisega”. 

Kui USA eriteenistus toetab Navalnõid, siis peab Venemaa loomulikult teda jälitama, sõnas ta. 

“Kuid see kõik ei tähenda üldse, et teda on tarvis mürgitada,” ütles Putin. 

Kui Vene eriteenistus oleks tahtnud Navalnõid mürgitada, siis oleksid nad selle “lõpuni viinud”, lisas president. 

Uuriva ajakirjanduse portaali Bellingcat juhtimisel koostatud uurimusloos väideti, et FSB agendid jälitasid opositsiooniliidrit regulaarselt alates 2017. aastast. 

Bellingcati sõnul jõudsid nad sellele järeldusele sealjuures telefoni- ja reisiandmete uurimisel. 

Navalnõi mürgitamist puudutav artikkel ei too välja otsest kontakti Kremli kriitiku ja mainitud agentide vahel. Vene võimud on eitanud igasugust rolli Navalnõi haigestumises. 

Euroopa Liit on kehtestanud reisikeelud ja külmutanud kuue inimese varad, keda kahtlustatakse Navalnõi mürgitamises, sealjuures on sanktsioonid kehtestatud FSB direktorile Aleksandr Bortnikovile.

Navalnõi on teatanud, et naaseb Venemaale pärast seda, kui ta tervis on Saksamaal taastunud. 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi