Iraan näib olevat raketirünnakute järel Iraagis USA sõdureid võõrustavate baaside vastu “tagasi tõmbumas”, ütles kolmapäeval Ühendriikide president Donald Trump.

“Kõik meie sõdurid on terved ja meie sõjaväebaasid said vaid minimaalseid purustusi. Meie võimsad Ameerika väed on kõigeks valmis,” ütles Trump pöördumises Valgest Majast.

“Näib, et Iraan on tagasi tõmbumas, mis on hea asi kõigile osapooltele ja väga hea asi maailmale. Mitte ühtegi Ameerika või Iraagi inimest ei kaotatud,” lisas ta.

President kiitis USA sõjaväelaste valmisolekut ja eelhoiatussüsteemi, mis aitas ära hoida ohvreid.

Trumpi sõnul kehtestab USA Iraanile viivitamatult uued sanktsioonid, kuni Iraan muudab oma käitumist, kuid ei maininud võimalikku kättemaksu USA baasidele korraldatud rünnaku eest.

“Me jätkame võimaluste kaalumist,” ütles ta, kuid vahetu sõjaline reaktsioon on ilmselt laualt maas.

Trump kutsus eurooplasi üles toetama tema maksimaalse surve kampaaniat Iraanile ning ärgitas NATO-t sekkuma rohkem rahu tagamisse Lähis-Idas.

President kaitses Iraani revolutsioonikaardi välisoperatsioonide juhi kindral Qasem Soleimani tapmist möödunud nädalal, lisades, et ameeriklased peaksid olema tulemusega äärmiselt rahul.

Ta kordas ka oma seisukohta, et Iraanil ei lubata kunagi tuumarelva omandada ning ärgitas alustama uusi tuumakõnelusi, et sõlmida uus kokkulepe 2015. aasta rahvusvahelise lepingu asemel, millest Ühendriigid mullu välja astusid.

Trump kiitis USA majandussaavutusi, mille tõttu on Ühendriigid vähem sõltuvad Lähis-Ida naftast, mis muudavad ka riigi “strateegilisi prioriteete” regioonis.

“Täna palun NATO-l suurendada märkimisväärselt oma osalust Lähis-Ida protsessis,” sõnas USA riigipea.

Samuti kutsus ta suurriike järgima Ühendriikide eeskuju ning astuma välja 2015. aasta Iraani tuumaleppest.

Teheran teatas pühapäeval, et taganeb veelgi enam rahvusvahelises tuumaleppes sätestatud tingimustest.

“Aeg on käes, et ÜK, Saksamaa, Prantsusmaa, Venemaa ja Hiina tunnistaksid seda reaalsust. Nad peavad nüüd taanduma Iraani leppe või JCPOA (kõikehõlmava tegevuskava) riismetest,” ütles Trump.

“Peame kõik tegema koostööd, et saavutada Iraaniga kokkulepe, mis muudab maailma ohutumaks ja rahulikumaks kohaks,” lisas ta.

Samuti pöördus Trump iraanlaste poole ning rõhutas, et USA tahab neile “suurt tulevikku” ning harmooniat teiste riikidega, mille nad on ära teeninud.

“USA on valmis tegema rahu kõigiga, kes seda tahavad,” ütles ta.

Välisriikide liidrid on mõistnud hukka Iraani raketirünnakud, mis võtsid sihikule Ain al-Asadi õhuväebaasi Lääne-Iraagis ja baasi Arbilis, kus võõrustatakse USA ja teiste välisriikide sõdureid, kes kuuluvad USA juhitud koalitsiooni äärmusrühmituse Islamiriik vastu.

Iraani kõrgeim liider nimetas rünnakuid baaside vastu “kõrvakiiluks” USA-le, kuid lisas, et kättemaks Soleimani tapmise eest on veel tulemas.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi