Uganda presidendile Yoweri Musevenile terendab kuues ametiaeg, sest laupäeval avaldatud valimistulemused annavad talle kindla võidu põhikonkurendi ees, kes süüdistab võime pettuses, kuid kelle kodu on valve alla võetud.

Valimiskomisjoni teatel on koos 86,7 protsendi jaoskondade hääled ja Museveni on saanud neist 58,8 protsenti, tema vastane Bobi Wine aga vaid 34,2 protsenti.

Lõplikke tulemusi lubatakse laupäeva õhtuks.

Wine’i äsjaloodud Rahvusliku Ühtsuse Platvorm (NUP) saab aga ilmselt parlamendi suurimaks opositsiooniparteiks, sest on võitnud pealinna Kampala üheksast valimisjaoskonnast kaheksas.

Valimistele eelnes äärmiselt vägivaldne kampaania, mille vältel opositsiooniliikmeid kimbutati ja vahistati, rünnati ka meediat ja surma sai vähemalt 54 inimest.

Valimised viidi neljapäeval läbi suhteliselt rahulikus õhkkonnas, kuid sõjaväelaste ja märulipolitseinike valvsa pilgu all. Internet on maas juba neljandat päeva.

Wine süüdistab võime ulatuslikes rikkumistes ja tema väitel peksti erakonna esindajad mõnel pool läbi ja aeti valimisjaoskondadest. minema.

“Mis iganes välja ei kuulutataks, see on täielik võltsing, ja meie ütleme sellest lahti,” teatas ta reedel.

Endine poplaulja Wine kodanikunimega Robert Kyagulanyi lubab esitada video tõenditega niipea, kui internetiühendus taastub.

Wine ütles reede õhtul AFP-le, et tunneb end ohustatuna, sest sõdurid on tema maja sisse piiranud.

“Nad hüppasid üle aia. Nad tulid minu krundile. Nad on praegu siin. Ma ei tea, miks nad siin on. Aga ma kujutan ette, et nad tahavad mulle viga teha. Ma tunnen, et olen ohus,” ütles 38-aastane presidendikandidaat.

Sõjaväe pressiesindaja Deo Akiiki ütles, et sõdurid tagavad Wine’i julgeolekut ning on peatanud kolm meest, kes üritasid majja tungida.

Musevei on valitsenud Ugandat alates 1986. aastast ning on üks Aafrika pikema ametiajaga liidreid. Ta on omaaegne mässuliste liider, kes aitas kukutada diktaator Idi Amini ja tema järel võimule saanud Milton Obote.

Kui algul kiideti Musevenit kui head juhti, on tema valitsusaega saatnud opositsiooni mahasurumine ja põhiseadusmuudatused, mis on lubanud tal aina uuesti presidendiks kandideerida.

Riigis, kus mediaanvanus on 16 aastat ja enamik inimesi ongi näinud ainult ühte presidenti, ei ole Museveni endisel hiilgusel paljude silmis enam kaalu.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi